Názory k článku

Vláda chce sladit české školství s ukrajinským

Jméno:Roman
Datum:02.03. 19:44
Titulek:"Vypůjčený" článek z Parlamentních listůodpovědět
Tento článek plný nesmyslů je "vypůjčený" téměř slovo od slova z Parlamentních listů, kde vyšel v rubrice "Ze sítí". I tam se styděli pod tuhle snůšku lží podepsat.

Základ dezinformace vychází z návštěvy ministra Balaše na Ukrajině v srpnu 2022. Jde tedy o více než půl roku starou událost. Pokud tedy text mluví o "přípravě na podzim", jedná se o konec roku 2022!

Uzavřená dohoda stvrzuje, že Ukrajina bude uznávat české vzdělání a ukrajinské děti tedy nebudou muset chodit večer ještě do ukrajinské školy online, jak bylo doposud zvykem.

Ale dezinformátoři budou raději strašit tím, že se budou v rámci sjednocení s Ukrajinou v českých školách rušit záchody :)
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:02.03. 20:52
Titulek:ale ne...odpovědět
V článku žádné lži ani nesmysly nejsou. Je to jen námět k diskuzi. Většina učitelů vám řekne, že ukrajinské děti mají mnohem horší znalosti než děti české z běžné školy. O tom se ale nesmí moc hovořit. Druhá věc je neznalost českého jazyka. Jak je mohou učitelé známkovat, když nerozumí vyučovacímu jazyku? Jakou vypovídající hodnotu bude mít jejich vysvědčení z české školy? Vybírám z diskuze pod článkem na idnes:

"Co kdyby se nejdříve postarali o to, aby ti žáci/studenti se prvně naučili jazyk a pak je teprve umístili do tříd? Takto tam sedí a mnohdy nerozumí skoro nic a bez on-line překladače textu z tabule/projektoru z výuky mají kulové."

"Pokud budou rozumět, tak není problém a hurá do školy mezi ostatní dětičky."

"Zřejmě se domnívají, že ostatní předměty zvládnou bez znalosti vyučovacího jazyka, tedy češtiny.;-D No to jsem opravdu zvědavá, jak budou chápat, o čem jim učitel před tabulí vlastně vypráví..."

"To by mne také zajímalo... mám jednoho ve své třídě, šikovný kluk, usměvavý, něco i rozumí... akorát si není většinou jistý, zda to pochopil správně. takže doučování, prý chápe, ale další den opět slabota. Což je logické, když plave v jazyku a stejně jako jeho mnozí kolegové z UA celé hodiny čumí o přestávkách a mimo výuku do mobilu na ruskojazyčná videa. Kdyby místo těch 3 měsíců na střední měl 3 měsíce intenzivní kurz češtiny, tak už mohl být bez problémů součástí výuky a chápat"

"Balaš nepředstavil nic. Naše školství zřejmě řídí ten ukrajinský ministr. Alespoň tak to působilo během tiskové konference.."

_??? V současné době jsou v Česku asi stovky zdravotních sester, o něco méně lékařek a i nějací muži s lékařským vzděláním.

Nikdo, páni ministři vnitra, ciziny, školství, zdravotnictví, výplaty cizineckých podpor.... nikdo neví, kolik tady je ukrajinských občanů a jaké je jejich pracovní a sociální složení! Místo předpokládaných 100 tisíc školáků jich nastoupila polovina?

V ČR jsou stovky prázdných škol. Proč v nich ukrajinské děti prostě nepokračují ve své výuce svými učitelkami a učiteli podle jejich systémů výuky? Pokud mají zájem děti i dospělí, jistě se najdou zástupy učitelek latinky a českých zákonů v češtině.

"Všude ve světě jsou uprchlíci a azyláci ve zvláštních zařízeních, kde mají své lékaře, učitele, stravování, výuku školní a hlavně výuku práv a zákonů dané země. Kdo, pro boha Komenského, vymyslel strkat děti do českých tříd a škol? Inkluzivní náměstkyně ministrů ciziny a školství?"
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:03.03. 08:44
Titulek:komentář ke článkuodpovědět
Článek má vyvolat diskuzi. Nic jiného. Nejedná se o nějakou poplašnou zprávu, protože sjednotit ukrajinské a české školství je v mnoha směrech velmi diskutabilní. Přichází sem obrovská spousta cizinců, nejen dětí a mládeže, ale i dospělých s různou kvalitou vzdělání a mělo by být veřejnosti známo, jak bude stát postupovat. Např. co zdravotní sestry a lékaři? Prý nebudou léčit, ale pracovat jen jako pomocníci, ale bude to fungovat? To veřejnost vnímá nejvíc. Je otázka, zda mohou rovnou vykonávat velmi specializovanou práci a to většinou bez znalosti češtiny. Sama jsem zažila cizince lékaře na sonu, který si nevěděl rady s přístrojem a musel volat sestru, aby mu poradila. Výsledkem byl nález dvou cyst v PRAVÉ ledvině, zatímco na CT, kam mě poslala obvodní lékařka, byla diagnostikována jedna cysta v levé ledvině. V článku je jedna nesprávná informace, že na podzim bude smlouva uzavřena, jednalo se o podzim 2022, článek tedy popisuje už vzniklou situaci. Poněkud opožděně, ale to nic nemění na potřebě o věci diskutovat. Mají učitelé možnost se vyjádřit k výuce ukrajinských žáků a studentů nebo musí mlčet, aby si neuškodili?

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz