Názory k článku

Zelené plochy se zase změní v hnědou vyschlou pampu

Jméno:Věra
Datum:19.07. 10:15
Titulek:mělníkodpovědět
Ráno jsme byli na Mělníce.Pohybují se tam lidé ve vestách a město uklízí,hrabou ručně trávu a plevel,okopávají,sbírají smetí,kropící vůz se několikrát projel Mělníkem.Tady??!!! Tady středověk.
Jméno:alena
Datum:20.07. 05:02
Titulek:pro Věruodpovědět
Co si to vymýšlíte, zrovna včera po poledni jsem byla u trojky školy, silnice byla pokropená a pracovníci tam uklízeli. Než budete kritizovat, tak si to nejdřív ověřte.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.07. 11:16
Titulek:Věra si nevymýšlíodpovědět
Včera začalo město konečně kropit od 11.00, kdy už bylo pořádné vedro. FCC nemá ve smlouvě pravidelný úklid, uklízí jen tehdy, když dostane pokyn z městského úřadu. Situace u trojky školy byla už katastrofální. Betonové záhony zaplevelené, na rohu směrem do Benešovky nechala H. Jelínková, správce zeleně, vyřezat keře hlohyní, protože byly pod tíhou plodů ohnuté. Místo aby je správkyně zeleně nechala podvázat (jak jednoduché, milý Watsone), byly vyřezány a nyní je tam plevel a několik samovolně vyrostlých stromů, které by mohla správkyně zeleně využit, pokud ovšem je schopná posoudit jejich vhodnost. Obecně se nazývají náletové dřeviny a jsou považovány za nežádoucí a odstraňují se. Jenže jsou zdravější a lépe prospívají než stromy vysazené člověkem. Jenže vykládejte to někomu, kdo vystudoval před desítkami let a není schopen změnit svůj pohled na dřeviny.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:23.07. 14:24
Titulek:upozornění na zbytečné sekání a ořezávánodpovědět
e-podatelna@neratovice.cz
19. 6. 2022, 22:17

od Anna Spevackova

Určeno H. Jelínkové OŽP, L. Syrové, vedoucí OŽP, starostovi Kroužeckému, místostarostům a tajemníkovi Svobodovi

Vážená paní,

obracím se na vás vzhledem k tomu, že vy jediná rozhodujete o tom, které plochy na sídlišti se budou sekat. Jistě jste si vědoma, že zelené plochy se nesmí sekat při vysokých teplotách (v okruhu 30 st. C a výše) a to kvůli okamžitému vadnutí rostlin. Pokud se vůbec týká sekání, jistě víte, že vysoké porosty zabraňují vysychání půdy a také se v nich vyvíjí hmyz. Bez něj nedochází k opylování rostlin a to včetně ovocných stromů a užitkových rostlin. Všimla jste si, jak nám ubývá létající hmyz? Včely a to hlavně včely samotářky, čmeláci, motýli, pestřenky a pod.... Trvalé sekání místy až do kořenů ničí zeleň, která ve vysokých teplotách, jaké nyní panují, se zelené plochy mění na hnědou pampu. Vítězí vedro a prašnost, což je velmi špatné pro zdravotní stav obyvatel hlavně na sídlišti.

Na zasedání zastupitelstva jste tvrdila, že se řídíte obsahem dokumentu doc. Jebavého. Ale asi jste si nevšimla, že pan docent doporučuje sekat podle stavu porostů, klimatu a druhů rostlin. Přesto byly posekány porosty vojtěšky a jetele červeného nejen u trojky školy. Na Výsluní u č. 1150 byly posekány výmladky škumpy, které mohly být dopěstovány a nahradit vyvrácenou škumpu. U č. 1148 se pne po jehličnatém keři loubinec, neboli psí víno, které zadusí keř, pokud se loubinec neodstraní. Totéž se děje za bloky domů Na Výsluní č. 1056 - 1146. Loubinec, pnoucí se po jehličnanech MUSÍ být odstraněn. Naproti Tescu u gabionu na kontejnery je už zcela obrostlý skalník loubincem. už vloni jsem vás upozorňovala na jeho odstranění, marně. I letos se to opakuje. Provádíte vůbec kontroly stavu zeleně? Proč čekáte na podněty obyvatel? Nechala jste velmi drasticky, zbytečně a neprofesiálně ořezat stromy u č. 1296 - 1299, velké rány znamenají nebezpečí houbové infekce, jeden z jasanů už prosychá. Dále: u živého plotu u přístavby dvojky školy NEBYL proveden výchovný řez. Proč? V řadě mladých javorů jsou stromy jejichž kmen je na bázi tísněn chráničkou, která už měla být dávno odstraněna. Není to vše. Ve městě je řada dalších přehmatů a nedostatků.

Mgr. Anna Spěváčková, zastupitelka města Neratovice a současně předsedkyně Spolku občanů Neratovic.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:23.07. 14:27
Titulek:upozornění na odpovědnost odpovědět
určeno pro H. Jelínkovou OŽP, L. Syrovou OŽP, předsedkyni kontrolního výboru A. Proškovou, tajemníka P. Svobodu a starostu města R. Kroužeckého
Vážení,

dne 11. 7. 2022 byly masivně a zbytečně posekány kvetoucí porosty bylin za domem 1044-49 na rohu ulic Na Výsluní a Kojetická. Pan Vejvoda mi telefonicky na můj dotaz odpověděl, že se pro sekání rozhodlo FCC bez nařízení sekání H. Jelínkovou z OŽP. Vzhledem k tomu, že dle dokumentu:

Doc. Ing. Matouš JEBAVÝ, Ph.D. - autorizovaný architekt pro obor krajinářská architektura V Štíhlách 1311/3, 142 00 PRAHA 4 - Krč, tel.: 606 824 266, IČO 49649574, DIČ CZ6808241198, ČKA 02919 www.jebavy.com, home.czu.cz/…avy
KOREKCE PASPORTU ZELENĚ V NERATOVICÍCH V NÁVAZNOSTI NA PROBÍHAJÍCÍ KLIMATICKOU ZMĚNU ÚDRŽBA TRAVNATÝCH PLOCH,

v němž je uvedeno, že by se jedna třetina plochy zeleně (tj. každé plochy, ne celkově) neměla intenzivně sekat, ale ponechat byliny (kvetlo několik druhů jestřábníků, škardy, pampelišky huňaté, lopuchy větší, jetele červené a další byliny) vykvést, vysemenit, aby se na neposekané zelené ploše mohl vyvíjet hmyz, kterého valem ubývá. Bez opylovačů totiž nebude úroda a bude hlad.

Žádám proto, aby mi paní Jelínková písemně odpověděla na moji otázku, zda nařídila sekání nebo ne, jak tvrdí pan Vejvoda. Jedná se totiž o vyjasnění odpovědnosti za poškození životního prostředí.

Pokud to byla paní Jelínková, je nutné z jejího nesprávného rozhodnutí vyvodit důsledky, pokud FCC pak postupovat dle smlouvy.

Znovu opakuji, že žádám o písemnou odpověď v elektronické podobě v zákonné lhůtě.

S pozdravem Mgr. Anna Spěváčková, zastupitelka města a předsedkyně Spolku občanů Neratovic
Jméno:lucie
Datum:20.07. 10:34
Titulek:kropení silnic v nera ???odpovědět
Viděl někdo z neratovičáků, že by se tady kropily silnice ? Já NE !!
Lituji toho, kdo se musí v těchto vedrech pohybovat venku, je to o život.
Co na to radnice ? Jako obvykle zřejmě vůbec nic !
Jméno:Monika
Datum:20.07. 11:35
Titulek:Neni divuodpovědět
Kropit jsem neviděla, ale kropicak uz dve hodiny stoji v ulici u cukrarny asi je potreba doplnit svůj bazének.
Jméno:Jana
Datum:20.07. 12:23
Titulek:Stromodpovědět
Dobrý den, dnes jsem zůstala jak omráčená zjištěním, že chybí ten veliký strom před vchodem do lékárny na Kojetické. Nahlas jsem musela říct, komu zase překážel. Podle velkého pařezu mu nic nebylo. Teď tam praží slunce. Ten strom snad nikomu nepřekážel. Je mi ho opravdu líto.
Jméno:Alena
Datum:20.07. 16:18
Titulek:Pro Januodpovědět
Paní Jano, vzhledem k tomu, že píšete na tyto stránky máte přístup k internetu (jak zde paní Spěváčková často poukazuje, že lidé nemají PC...). Podívejte se na FB profil pana starosty a tam uvidíte i fotografii tohoto stromu po vichřici, která se Neratovicemi prohnala 14.7.2022 a zde uvidíte, proč byl uvedený strom pokácen. Hezký den všem slušným lidem! https://www.facebook.com/R omanKrouzecky.starosta/pho tos/a.100501124663780/8136 26430017909/
Jméno:Jana
Datum:21.07. 12:05
Titulek:Strom - Alenaodpovědět
Odpověď - i když důchodce, počítač s internetem mám, Nerátky sleduji, ale FB nemám a nehodlám si ho zřizovat. Na FB bych strom nehledala, toť můj příspěvek. Otiskněte foto v Neratovických listech a bude to pro všechny.
Jméno:Alena
Datum:21.07. 14:25
Titulek:Pro Januodpovědět
Paní Jano, také nejsem nejmladší a Fb nemám, ani ho nechci, ale pan starosta má veřejné stránky, stejně jako tyto, jen tam mohou vkládat příspěvky ti, co jsou na tu síť přihlášeni. Nicméně je zde informovanost pro obyčejné lidi i nás staršího data. Myslím, že tento strom je důležitá informace, která bude i na stránkách listů. Krásný den.
Jméno:lucie
Datum:22.07. 05:46
Titulek:pro Alenuodpovědět
paní Aleno, musím Vám oponovat. Starosta města je funkce veřejná a proto by měl informace a situace týkající se města, kterému šéfuje oznamovat na veřejných místech k tomu určenýcha a dostupných pro většinu obyvatel a ne na FB, který spousta občanů nemá nebo mít nechce.
Jsem taky staršího data, FB nemám a nechci, ale sleduji jak Nerátky tak stránky Města Neratovice a tam zatím nic.
Jméno:ivča
Datum:20.07. 15:14
Titulek:kropení silnic v Neraodpovědět
bydlím u Alberta a žádné kropení silnic jsem neviděla, pouze jsem viděla ty dva chlapy co vysypávají odpadkové koše,koše nevysypali, jen projeli, takový je pořádek v Nera

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz