Názory k článku

Už zase řádí mšice smrková

Jméno:No
Datum:25.05. 17:27
Titulek:to je dobřeodpovědět
Že píšete o mšici a ne jako Novinky dnes a denně (asi to mají úkolem strašit lidi) o zdražování.Každý kdo má kedlubnu na krku poznává i bez bubákování jak se ceny rapidně u všeho zvedají.Dnes dokonce psali o masívním zvedání cen elektřiny od ČEZu.Ví Bůh,jak to doopravdy bude.Vzpomeňme,jak nás nelítostně až hororově strašily o Covidu.Nyní je to válka na Ukrajině a zdražování.Psychika na některých napáchala a ještě napáchá svoje a pokud je rozhozená,je to brána pro nemoci a chlebem pro naše felčary a farmakovýrobce.Nebo myslíte,že to nesouvisí??A jistě za to je slušně zaplaceno.Nic není o ničem v téhle hroudě.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:27.05. 09:08
Titulek:souvislosti? odpovědět
Souhlasím s vámi, i já se domnívám, že vše má své následky a souvislosti a to i velmi dlouhodobé. Dnes vzpomínáme výročí atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Myslíte, že stát, jehož byl příslušníkem, zapomněl na tu nesmírnou (pro něj) katastrofu? A co odsun (dnes je moderní říkat vysídlení, ale já jsem značně starší ročník a používám tehdy běžný pojem odsun) více než dvou milionů Němců, na to se také nezapomnělo, nebo ne? Pokud je mi známo, pořád mnozí z naší současné vlády mají úzké kontakty na sudetoněmecký landsmanšaft, mohou zde být příčiny nějakých událostí v současnosti? Ale to jsou jen takové nesouvislé myšlenky...to víte, my starší máme jiné postoje a leccos pamatujeme...
Jméno:Aleš
Datum:28.05. 06:34
Titulek:vykácení?odpovědět
Většina smrků na Kojetické je těžce postižená. Jen se modlím, aby ta....úřednice na radnici nerozhodla o jejich pokácení. To víte, ceny energií raketově rostou a dřevo se hodí. Někdo s tím už má na radnici zkušenosti.
Jméno:Lenka
Datum:28.05. 11:03
Titulek: vidím to stejněodpovědět
A pak,velká akce při výsadbě a revitalizaci s malou domů se více vyplatí.Však to známe.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:31.05. 19:50
Titulek:smrky napadené mšicí smrkovouodpovědět
V sobotu jsem jela náhradní autobusovou dopravou do Čelákovic na farmářský trh. V našem městě totiž žádné trhy nejsou, pokud za ně radnice nevydává ve čtvrtek dopoledne dvě dodávky - jednu s uzeninami, druhou s pečivem a stánek se zeleninou na náměstí. To je trh na neratovický způsob. A to možná ještě přijdeme o stánek manželů Kalibánových na Výsluní. Když jsem navrhovala na zasedání zastupitelstva, aby se starosta ujal akce: vybudování náhradního stánku na vhodném místě jakmile bude zahájena výstavba parkovacího domu, koalice můj návrh shodila ze stolu. Tak se tady vedení města stará o své občany!! To bude zase slibů před volbami! Ale k té cestě autobusem, poněkud jsem odbočila. Kostelec - silně postižené smrky, totéž Polerady, Brandýs - kudy jsme projížděli, tam bylo vidět rezavé stromy. Jen proboha, ať nikoho nenapadne je nechat vykácet. Je nutné počkat, jak se s kalamitou stromy vyrovnají. To bude zase hr akce - dřevo do každé rodiny!!!
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:31.05. 19:56
Titulek:výňatek z odborné literatury:odpovědět
Z dřívějších zvýšených výskytů mšice smrkové v Česku a dalších zemích střední Evropy je známo, že u smrků  se slabším poškozením a dobrou vitalitou mají vzniklé změny (defoliace) bezproblémový vratný charakter a tito jedinci za předpokladu vyrovnaného vodního režimu s vysokou
pravděpodobností postupně zregenerují i bez podpůrných opatření. Výsledky z jiných oblastí Evropy, kde je přemnožování mšice mnohem  častější než u nás, rovněž přinášejí doklady o tom, že i velmi silně poškozené stromy, jež ztratily prakticky veškeré starší jehličí, mají velkou naději na regeneraci.

Z biologického hlediska má smrk pichlavý jako taxon velmi dobré regenerační schopnosti. Na
jednotlivých vytvořených letorostech je obvykle vytvořen jeden terminální (vrcholový) a několik
laterálních (bočních) pupenů  jako základ nového obrostu v příštím vegetačním období. Vedle
standardního obrostu letorostů, má tento taxon navíc velmi dobrou schopnost obrážet také
z adventivních (spících) pupenů, jak je zřejmé z prorůstání na větvičkách smrků, u nichž vlivem
napadení houbou kloubnatkou smrkovou hlavní pupeny letorostů odumřely a nové „záložní“ letorosty se tvoří hlouběji na větvích právě z těchto náhradních „spících“ pupenů.

Tak jen aby to věděla správkyně zeleně paní Jelínková. Její předchůdkyně nechaly vykácet napadené stromy pod rampou na náměstí, aniž vyčkaly dalšího vývoje regenerace smrků.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz