zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková, SPD
Datum:03.02. 19:56
Titulek:Když v Moskvě defilovalo 57 000 německých zajatců odpovědět
https://www.youtube.com/wa tch?v=pcUcKN8dwVs&ab_chann el=DerJ%C3%BCrgen

bez mezer

V polovině června 1944 provedla Rudá armáda na východní frontě jednu z nejsilnějších ofenziv druhé světové války. Její provedení, známé pod krycím názvem operace Bagratión, znamenalo téměř úplné zničení páteře německé armády na východě; byl to jen začátek tzv. sovětského parního válce.

Ve stejné době, 17. června, došlo k další neobvyklé události: V centru Moskvy se odehrála jedna z nejsymboličtějších a nejšokujícnějších událostí války, kdy na balkonech domů a na hlavních třídách sovětského hlavního města defilovalo k úžasu mnoha Moskvanů 57 000 německých vojáků Wehrmachtu i Waffen-SS, kteří však na rozdíl od kdysi vysněných představ nevpochodovali na Moskvu jako vítězové, ale jako poražení.

Takzvaná operace Velký valčík byla pro Sověty jednou z nejsymboličtějších epizod Velké vlastenecké války, neboť se jednalo o jedno z nejhrozivějších ponížení, jakého se kdy národ dopustil vůči armádě svého nepřítele, a my se dnes dozvíme všechny podrobnosti o tom, jak "přehlídka poražených" v létě 1944 probíhala.


přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz