zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:11.05. 08:48
Titulek:Proč je drahá elektřina?odpovědět
Mnoho lidí pevně věří, že je to kvůli vojenskému konfliktu na východě, ale skutečnost je jiná. Nejsem odborník a nedovolila bych si někomu vysvětlovat příčiny a důsledky toho, proč je elektřina drahá. Na Neviditelném psu jsme našla velmi obsáhlý a srozumitelný článek, tak zde uvádím z něj část (je opravdu obsáhlý) a zbytek si můžete přečíst sami.

Volové evropští! Jsme ve válce!
(Autor Jan Kovanic).

Bývaly u nás v Čechách doby, kdy Křižík elektřinu vyrobil, Křižík elektřinu rozvedl, Křižík elektřinu zinkasoval. Měl na její výrobu, rozvod a obchod „přirozený monopol“. Pak začaly nové doby, kdy bylo Křižíků nějak více a každý měl svou vlastní přenosovou síť. Až v roce 1950 se všechny československé rozvodné soustavy spojily. To už se Křižík jmenoval ČEZ. A v dávných devadesátkách jsme se už přifázovali i k celoevropské síti, dávno před vstupem do EU.

Ale abychom tak mohli učinit, nestačilo splnit jen technické podmínky. Bylo potřeba splnit i podmínky právní. A tak byla roku 1998 z akciové společnosti ČEZ (70 % ve vlastnictví státu) vyčleněna Divize přenosové soustavy, která postupně získala vlastní samostatnost s vlastním majetkem a vlastními řídícími orgány a vlastními akciemi, což je dnešní ČEPS, a.s. (stopro státní firma).

V roce 2002 byl liberalizován trh s elektřinou...

Zdroj: https://neviditelnypes.lid ovky.cz/doupe/draha-elektr ika.A220510_202812_p_doupe _nef

smažte mezery

P.S.: M. Macek píše v dnešních glosách:

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun.

Neříkejte, že vás to při platbě elektřiny netěší..
Jméno:Pavlína Šimáčková
Datum:11.05. 21:00
Titulek:Mě to těší!odpovědět
Velký čistý zisk znamená větší daně pro stát, takže bude možné, aby stát lm hl investovat do spousty dalších potřebných veřejných projektů.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz