zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:06.05. 07:18
Titulek:Bez ruského plynu stát zkolabuje...odpovědět
Už i naše oficiální média v čele s uvědomělými novináři otáčí. Že by se jim rozsvítilo nebo je to příprava na totální krach celého státu??? Na SeznamuZprávy vyšel článek, nazvaný "Bez ruského plynu se zastaví fabriky i pekárny. Česko nemá alternativu".

To, co se v něm píše, už vím i já delší dobu, stačí si uvědomit, že 1+1 je 2. Když jsem o tom s někým debatovala, prostý lid to pochopil, ale zatvrzelí nepřátelé všeho ruského včetně literatury, hudby a také plynu se cukali.
Tak tady máme ten článek:

Tuzemský průmysl by bez zemního plynu nefungoval. Odstřižení evropských zemí, včetně Česka, od ruských plynovodů by pro firmy znamenalo katastrofu. Pro výrobu je plyn nezbytný a alternativa za něj není.

Tuzemský průmysl napjatě sleduje, co se děje s dodávkami ruského plynu do Evropy. Obavy z přerušení dodávek mají hlavně energeticky náročné podniky, jako jsou například výrobci skla.

Sklárna Ajeto vytápí své pece pouze plynem a je na něm proto zcela závislá. „Omezení či úplné přerušení dodávek plynu by pro sklárnu Ajeto byla velká rána,“ říká Tomáš Kolder, mluvčí společnosti Lasvit, jíž je Ajeto součástí. Alternativu za dodávky plynu totiž sklárny Lasvit nemají, a musely by tak přerušit výrobu. Počítám s tím, že nám závod v Rusku vezmou, říká šéf Brana.

Sklárny využívají plyn k ohřívání pecí nebo na přítop do chladicích pecí. „Některé sklárny používají elektřinu, jde nicméně o menší sklárny, a tím pádem i menší pece. Elektřina pro nás v tuto chvíli není téma,“ popisuje Kolder.

V případě omezování spotřeby nebo odpojování od plynu by právě velké průmyslové výrobny přišly na řadu jako první. „Doufáme, že bychom tuto informaci, od státu či konkrétních subjektů na trhu, obdrželi s více než týdenním předstihem, abychom stihli z pece vyndat pánve a šetrně zchladit pec tak, aby se nepoškodila,“ říká Kolder. Stejně jako sklárny se bez zemního plynu neobejdou ani hutě, další energeticky náročné odvětví. „Z důležitých technologických zařízení potřebujeme zemní plyn nezbytně pro provoz Steckelovy válcovny, která je jediným výrobcem zatepla válcovaných svitků v Česku, a také v ocelárně k ohřevu mezipánví a pánví,“ uvádí Barbora Černá Dvořáková, mluvčí společnosti Liberty Ostrava. Okamžitou náhradu za zemní plyn ale nemají. „Realizace jiného řešení včetně změny hořákového systému a vybudování několika set metrů nového potrubí by trvala cca šest až 12 měsíců,“ vysvětluje Černá Dvořáková.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:06.05. 07:20
Titulek:Bez ruského plynu stát zkolabuje...odpovědět
Většina firem nemá žádný krizový scénář, podle kterého by postupovaly v případě přerušení dodávek plynu. Nevědí totiž, zda bude surovina k dispozici i odjinud. „Naši spotřebu bychom uhráli, kdybychom plyn vozili v lahvích nebo v cisterně s LNG (zkapalněný zemní plyn, pozn. red.). Na druhou stranu si myslím, že jsou naše síly malé na to, abychom si mohli přivézt plyn od moře přímo z Polska,“ říká Kvido Štěpánek, majitel plastikářské firmy Isolit-Bravo, která vyrábí elektroniku a součástky do automobilů.

Na plyn v jeho výrobně funguje jedna pec, jejíž spotřeba není zrovna malá. Energie je nutná k výrobě a tavení plastu, což není za jejího omezeného množství možné. „Nedostatek plynu se bude promítat například také do ceny elektřiny, její spotřebu se snažíme snižovat. To je vše, co můžeme dělat,“ popisuje Štěpánek. Zároveň si myslí, že při možném přerušení dodávek plynu v kontextu války na Ukrajině už nejde o byznys. „Musíme řešit daleko větší hodnoty, než je foukání si bolístek,“ hodnotí podnikatel.

Vláda řeší, jak se odpojit od ruského plynu. Plán pro akutní krizi zatím nemá

Kdyby se plynovod vedoucí z Ruska opravdu vypnul a nebyla by za plyn náhrada, znamenalo by to částečné ochromení průmyslu. „Zpracováváme teď takový scénář – kdyby se automobilový průmysl zastavil na dva až tři měsíce. Připravujeme studii, ať pak nejsme překvapeni, kdyby Putin dodávky plynu zastavil. Je jasné, že pak by se prioritou staly domácnosti,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro SZ Byznys Pavel Juříček, majitel Brano Group, předního českého výrobce komponent do automobilů. Raději nad tím vůbec neuvažujeme a nechceme o ničem spekulovat.

Na nedostatek suroviny by doplatilo nejen automobilové, hutnické a sklářské odvětví, ale problém by nastal i v potravinářství. Plyn je jednou ze základních energetických surovin například pro pekárny.

„Z dnešního pohledu je prakticky nenahraditelný, a proto jeho dodávky je nutné zajistit. Postupný přechod na jakoukoli jinou technologii by si zároveň vyžádal obrovské náklady, které by se logicky promítly i do ceny pečiva,“ říká Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu Agrofert, který mimo jiné vlastní i pekárny Penam a Zelená louka.

Společnosti si samozřejmě připouštějí, že k přerušení dodávek plynu dojít může, ale některé se na to snaží příliš nemyslet. „Raději nad tím vůbec neuvažujeme a nechceme o ničem spekulovat. Jakékoliv omezení by se dotklo naší výroby,“ uzavírá Kolder z Lasvitu.

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:06.05. 07:21
Titulek:Bez ruského plynu stát zkolabuje...odpovědět
Vypnutí plynu by tak bylo pro řadu firem větší problém než vysoké ceny energií, které pro ně znamenají podstatný nárůst nákladů. Z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy vyplývá, že růst cen elektřiny a plynu měl v březnu velký dopad na 54 procent podniků, v dubnu na 43 procent. Až fatální dopad měl v dubnu na 17 procent firem.

Na aktuální situaci na trhu proto firmy chtějí reagovat investicemi do úspor energie. Tento krok plánuje 44 procent společností, 33 procent chce vložit peníze do vlastních zdrojů energie. Větší zájem je už jen typicky o investice do nových výrobních technologií.

Dražší energie mohou většině firmám také bránit ve zvyšování výroby. Velké téma je to pro 39 procent oslovených, naopak vysoké ceny elektřiny a plynu nebudou mít dopad na výrobu podle pouhých tří procent z nich.

Pozn. A.S.: Autorka si asi nevšimla, že plynem jsou také vytápěny drůbežárny s kuřaty, slepicemi, husami atd., takže zvířata pochcípají. Co krematoria? Ta také nepojedou. Nebude drůbeží maso ani vejce. Krav a prasat máme minimum ve srovnání s minulými dobami. Z Ruska jsme dováželi i hnojiva. Nebudou. neurodí se. A do toho zřejmě bude sucho. To je budoucnost, co? Samozřejmě naše vláda za nic nemůže, to se svede na jiné.


Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:06.05. 07:24
Titulek:dodatekodpovědět
Jan Skalický, odborník na energetiku:
Vláda nemístně spoléhá na Brusel, na společnou evropskou energetickou politiku, zatímco většina zemí – namátkou Polsko, Maďarsko, Portugalsko – se spoléhá sama na sebe a energetickou situaci si řeší tyto země samy. Navíc my nemáme podepsaný dobrý kontrakt a plyn kupujeme z Německa za 25 korun za kubík a Němci na něm vydělávají minimálně 15, ale taky třeba až 19 korun, protože ten samý kubík nakoupili z Ruska za 6 korun. Roční spotřeba plynu v České republice je 9 miliard kubíků, a tudíž Česko tím přichází o 140 až 150 miliard korun jenom na plynu. Kdybychom měli kontrakt přímo s Ruskem, měli bychom kubík za cca 10 až 12 korun. Řešením by bylo i to, kdyby ministr průmyslu Jozef Síkela či premiér Petr Fiala vyrazili do Německa a tam dohodli kontrakt na cenu plynu 10 až 15 korun za kubický metr. To by byla výrazná pomoc našim domácnostem i průmyslu.
Co myslíte, není nejvyšší čas vzít vidle a jít se zeptat do Strakovky, kdy vláda vyleze z bruselské zadnice a nakoupí plyn přímo v Rusku? Řeči o tom, že bychom tak podporovali Putina, jsou zbytečné. Toho za nás přece i dnes podporují nákupem plynu Němci a ještě na tom předprodejem silně vydělávají.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:06.05. 07:45
Titulek:tak jak to vlastně bylo???odpovědět
Jan Schneider:
Potvrdí-li se pravost ukrajinských záměrů (podepsaný rozkaz k útoku) zahájit v únoru 2022 ozbrojené akce na ovládnutí Donbasu a Krymu, pak nebylo časování konfliktu ruskou iniciativou, a ruská reakce by se dala americkým vojenským slovníkem označit jako preemptivní (přičemž pro srovnání uveďme, že ani Panama, ani Afghánistán, ani Irák, ani Somálsko, ani Sýrie, ani Libye nenapadly Spojené státy, a ty přesto „preemptivně“ vojensky v těchto zemích intervenovaly).
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:11.05. 07:32
Titulek:Názory na netu, demokracie je diskuse!odpovědět
"Zastavení části dodávek plynu z Ruska do Evropy Ukrajinou = další eskalační pokus Zelenského režisérů zatáhnout Evropu do ještě větší konfrontace s Ruskem. Tipoval bych, že pokud to nevyjde, bude nutně následovat přerušení veškerých dodávek pod jakoukoliv záminkou. Saský ministerský předseda Kretschmer se v Bruselu vyjádřil velmi kriticky k navrhovanému embargu ruské ropy do EU."

"Co se týká nákupu surovin z Ruska, je pravda, že peníze za ně tvoří asi velkou část ruského rozpočtu, ovšem Evropa je na těchto surovinách závislá a jejich nedodání nedokáže nahradit. Pokud by se jich dobrovolně vzdala, tak spáchá sebevraždu. A v podstatě by tak Rusko nad Evropou vyhrálo bez jediného výstřelu.&quot; &quot;No zajímalo by mě, odkud bere plyn a ropu Ukrajina? Popravdě řečeno, tahle neustálá snaha ukrajinských politiků zatáhnout do války Evropu, neustálé obviňování, že pomáháme málo, vydírání a kladení ultimativních požadavků, co ještě chtějí, všem evropským vládám, nesvědčí o nějaké ukrajinské vděčnosti za pomoc, která se jim dostává. Spíš mně připadá, že by si přáli, aby zkolabovala celá Evropa, ve smyslu hesla, &quot;když nám chcípla koza, tak ať vám taky"

"Jestli máme jejich lidem pomáhat, tak na tom nemohou být naši lidé hůř než jejich uprchlíci. Tahle rétorika už mne začíná štvát - nechceš způsobit svým lidem problém? Jsi komplicem Ruska. Tímto stylem se nežádá. Tímto stylem se vydírá."

Ze Slovenska: "My máme len jednu rafinériu a tá je nastavená na ruskú ropu. Aj keby sa podarilo nejak dopraviť inú, tak tá má aj iné zloženie, čiže by sa musela zmeniť celá technológia. U nás je závislosť na ruskej rope 100%.

A ak EU berie od Ruska tak málo ropy, embargo Rusko aj tak nepoloží. Viac by Ukrajincom uškodilo, keby sa verejná mienka na Slovensku obrátila proti nim a proti pomoci pre nich, než že by im pomohlo to, že sa okamžite vzdáme ropy a zavrieme Slovnaft. Nech si spočítajú za a proti a potom nech vykladajú. Sami Ukrajinci boli vo vojne s Ruskom, ale zbrane im dodávali, lebo ekonomika, a od nás chcú, aby sme za cenu vlastného zničenia položili Rusko?"

Jasna paaaaka... kdo odmitne embargo, je komplicem Ruska. Takze EU bude poslouchat i kdyby meli lidi v Eveope v zime chcipnout zimou. Jak taky jinak, ze?? Halt osviceni politici radi vsude na svete.
Jméno:Dana
Datum:11.05. 07:48
Titulek:dobrá radaodpovědět
Kubela a Zelenskyj by se měli uklidnit. Evropa dělá, co může. Bez nás by už dávno bylo po Ukrajině. I naše pomoc má ale své meze a může se to díky těmto jedovatým poznámkám ve společnosti rychle otočit.

Chce to trošku pokory.
Jméno:Bořek
Datum:14.05. 20:32
Titulek:to je fake, ne?odpovědět
Italové podpořili Speciální vojenskou operaci Ruska - v Turíně se konala demonstrace proti rusofobii. V severní Itálii se konala demonstrace proti rusofobii a americkému politickému tlaku na italskou vládu. První shromáždění na podporu speciální operace ruských ozbrojených sil na ochranu Donbasu se konalo v Turíně - v centru města bylo postaveno pódium a zazněly ruské písně, včetně jedné, která je považována za neoficiální hymnu Donbasu, s verši "Rusko je s námi a Bůh je s námi!". Účastníci demonstrace uvedli, že se během akce objevili provokatéři v "zakrvácených" bílých tričkách - ti byli z náměstí vytlačeni.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz