zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:09.01. 18:21
Titulek:Jak budou upraveny slevy pro seniory a studenty?odpovědět
Abych se něco o nich dozvěděla, obrátila jsem se místo na kovaříčka rovnou na kováře - ministra dopravy pana Kupku, bývalého starostu sousedních Líbeznic.

From: Anna Spevackova <spevackova@seznam.cz>
Sent: Friday, January 7, 2022 5:03 PM
To: Martin Kupka <martin.kupka@ods.cz>
Subject: slevy pro studenty a seniory

Vážený pane ministře,

před lety jsem Vám navrhovala, aby byly protihlukové stěny podél komunikace před Líbeznicemi obrostlé popínavkami. A ejhle, už to funguje. Tenkrát jste mě překvapil tím, že jste mi odpověděl. Doufám, že se tak stane i nyní.

V současné době jsem už nějaký rok v řadách seniorů a dost nemile mě překvapila Vaše zpráva, že je nutné "upravit" seniorské slevy v dopravě. Samozřejmě, že by se jednalo o snížení nebo dokonce zrušení. Mám dojem, že padla i jakási zmínka o studentech.

Měla bych návrh: sleva pro studenty by platila pouze na cestě ze školy do místě bydliště a zpět. Kdysi to tak fungovalo. Stačila kartička s razítkem školy a potvrzením o místě bydliště. Tím velmi ušetříte a nijak studenty nepoškodíte.

Senioři jsou ale na tom jinak. Z odlehlých vesnic i roztahaných měst musí cestovat k lékaři, na rehabilitaci či za nákupem z míst, kde obchody nejsou. Hodně jich cestuje kvůli hlídání vnoučat. Mají problémy s chůzí a to, co mladí mohou jít pěšky, oni nezvládají. Mladí se suverénně pohybují na kolech či koloběžkách, ale staří lidé špatně vidí a mají mizernou koordinaci.

Pokud jim bude sleva sebrána nebo silně redukována, velmi tím utrpí. Myslím, že senioři se podíleli na prosperitě naší země a zaslouží si určité úlevy, zvlášť v době rostoucí nekontrolovatelné inflace. Prosím, neberte jim slevy, které jim umožňují být mobilní. Ukažte mládeži, že si mají starých lidí vážit pro jejich zkušenosti a vzdělanost.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem Mgr. Anna Spěváčková, zastupitelka města Neratovic, roč. 1944.

Martin Kupka kupka@libeznice.cz
Komu:
spevackova@seznam.cz
RE: slevy pro studenty a seniory

Vážená paní Spěváčková,

děkuji za Váš mail. Věřte mi, že pečlivě zvažujeme i sociální aspekt nezbytného zásahu do slev na jízdné. Nemůžu Vám ještě teď sdělit, jaké bude finální rozhodnutí vlády. Velmi pravděpodobně se ale bude jednat jak u seniorů, tak u studentů o snížení na úroveň 25% až 50%. Už když vláda ANO slevy zavedla, bylo jasné, že je bude těžké měnit.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:09.01. 18:22
Titulek:pokračováníodpovědět
Za trestuhodné ale opravdu pokládám, že v rozpočtu na příští rok předchozí vláda i přes navrhovaný dramatický schodek se slevami ve výši 75% nepočítala. Vyčlenila prostředky na slevy ve výši sotva 40%. To je podraz na všechny, pro které před tím populisticky slevy zavedla.

Slevu pro studenty jen pro cesty do školy a ze školy jsme zvažovali. S ohledem na masivně rozšířené časové kupóny jsme ale takovou variantu museli opustit. Systém slev musí být i administrativně jednoduchý.

Ubezpečuji Vás, že hledáme co nejrozumnější řešení.

S pozdravem
Mgr. Martin Kupka
ministr
Jméno:Dr. Novák
Datum:11.01. 10:20
Titulek:za starých časůodpovědět
Dobrý den, paní magistro, i ctění čtenáři těchto stránek,
víte, tady se zase šetří na lidech. Na jednu stranu se dávají dotace podnikatelům na elektroauta a podobné blbosti, na stranu druhou berou slevy seniorům.
Co je ale nejzajímavější, dříve byli lidé ochotní uskrovnit se. Když an tom byla špatně republika, chápali, že musí přijmout svůj díl.
Dnes? Jenom stačí říct, že se jim nepřidá k výplatám tolik, a už řvou. Nevím, zda se nejedná o jakousi humornou etudu, ale jeden známý mi tvrdil o svých vnoučatech toto. Prý se peníze berou v bankomatu.
S úctou
Dr. Novák
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:18.01. 12:50
Titulek:Média oznamují....odpovědět
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Návrhy obsahují více variant řešení, všechny by ovšem měly počítat se snížením slev ze současných 75 procent z jízdného. Slevy by se naopak mohly rozšířit i pro další handicapované cestující. Ministr to dnes řekl ČTK. Přesnou podobu návrhů Kupka neprozradil, zvýhodnění pro vytipované skupiny ovšem zůstane.

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let, případně zdravotně postižení pasažéři s průkazem ZTP.

"Dalo se čekat, že nová vláda se bude hojit na těch nejbezmocnějších. Tím nemyslím studenty, ti si mohou přivydělat, netýkají se jich většinou chronické choroby, neplatí horentní sumy za léky atd., ale myslím seniory. Nejhůř jsou na tom senioři osamocení, kteří musí financovat vše. Nájem, energie, nové přístroje, když se jim staré pokazí, a pokud jsou to ženy, i výdaje za opravy, které nezvládají. Muži se zase o sebe neumějí starat, neumí vařit a starat se o domácnost. Že je mají financovat děti? To mohou, pokud nemají sami děti a hypotéky a vysokánské nájmy v podnájmech...Panu Kupkovi je nutné poděkovat za vstřícnost k seniorům, on je zřejmě za vodou. Tedy pokud se mu podaří zestárnout.A to si ho v Líbeznicích chválili. Netušili, že je to odeesácký hlodavec. I v Neratovicích se ODS dere k moci, jen je zvolte, uvidíte" (A.S.).
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:18.01. 17:48
Titulek:je po slevách....odpovědět
Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se snížením současné slevy 75 procent z jízdného pro studenty a seniory. Naopak nově by nárok na slevu mohli mít také handicapovaní cestující bez průkazu ZTP. Na sociálních sítích nepřímo potvrdil, že studenti a senioři zaplatí zřejmě dvojnásobek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zprav y/domaci/jizdenky-sleva-75 -procent-studenti-seniori- doprava-vlak-autobus.A2201 18_122429_domaci_mgn

Paradox je, že Babiš prosadil slevu pro studenty a ti se mu odměnili nenávistí a demonstracemi proti němu. Tak svět odplácí...Dobře jim tak.....
Jméno:xy
Datum:19.01. 03:40
Titulek:Studenti ví, že ten dluhodpovědět
Babišovy vlády budou muset jednou zaplatit! Ona ta sleva Vážená paní totiž není zadarmo a stát ji musí dopravcům zaplatit. A kdo zaplatí díru ve státní ekonomice-no přece budoucí generace. Tak jim nekřivděte. Vy jen čekáte s otevřenou rukou, kde bude sleva a kde co zadarmo, ale ono není NIC zadarmo, vždy to někdo musí zaplatit. To by jste jako všeobecně vzdělaná osoba měla vědět.
Jméno:Marek
Datum:19.01. 14:44
Titulek:proč studenti neodmítli slevy? odpovědět
Studentům jsou nějaké dluhy u pr...e. Nechtějí pracovat, ale hodně vydělávat.
Jméno:jj
Datum:21.01. 06:07
Titulek:přesně takodpovědět
Studenti a naše etnikum.Mají se rádi,váží si sebe.
Jméno:Marie
Datum:19.01. 16:14
Titulek:slovo k mládeži:odpovědět
Výborná slova reportéra ze Skynews Austrálie, k mladým lidem, kteří nedávno demonstrovali za klima:

Jste první generace, která má klimatizaci v každé učebně, vaše výuka je založená na počítači, televizi máte v každé místnosti, elektronické prostředky můžete používat celý den. Místo chůze do školy využíváte všechny typy přepravy spalovacích motorů. Spoustu z vás dokonce denně vezou rodičovským taxíkem do třídy. Jste zatím největším spotřebitelem spotřebního zboží v dějinách lidstva. Všichni si pořád kupujete nové oblečení, abyste byli trendy i když loňské věci jsou pořád úplně v pohodě. Těžko někdo z vás si spraví oblečení, netušíte, jak vyměnit rozbitý zip, natož jak zvládnout šicí jehlu. Zahodilo se to, co to drží. Váš protest bude oznámen prostřednictvím digitálních a elektronických prostředků. Telefon, tablet jsou online po dobu 24 h. Se všemi svými elektronickými hračkami jste největší uživatel energie. Lidé - před protestem vypněte klimatizaci nebo topení, choďte do školy, vypněte telefony, počítače, Xboxy, Playstations a přečtěte si knihu, udělejte si vlastní sendvič, místo toho, abyste ho kupovali připravený v plastovém obalu. Nic z toho se nestane, protože jste sobečtí, špatně vycvičení, manipulovaní lidmi, kteří vás využívají a říkají, že děláte vznešenou věc, zatímco se bavíte a užíváte si nejšílenější západní luxus. Probuďte se a držte svou rozmazlenou hubu. Najděte fakta před protestem a začněte zlepšovat svět sami u sebe a nevyhlašujte za pachatele lidi, kteří žili celý život udržitelně. Nic jste v životě nedokázali, všechno vám vybudovali lidé kteří jsou nyní v předdůchodovém a důchodovém věku, a nebo dnes již nežijí...
Jméno:Alena
Datum:20.01. 10:47
Titulek:slevyodpovědět
Ona ta sleva na vlak pro důchodce od 65-ti let je až moc vysoká. Proč musí důchodce do 65-ti zaplatit plné jízdné a ti starší mají 75% slevu? Mám na mysli občasné jízdy, bez IN-karty apod.
Jméno:Janda
Datum:20.01. 19:07
Titulek:slevy a možnosti snížení schodkuodpovědět
Budou mít 50% slevu. Jestli chce vláda snížit schodek, měla by zavést progresivní zdanění bohatých, zrušit zastropování sociálního a zdravotního pojištění, podmínit vyplácení podpory pracovní povinností, zastavit odliv dividend do zahraničí, zrušit dotace lačným neziskovkám...kdyby to vláda prosadila, topili bychom se v penězích
Jméno:Jirka
Datum:21.01. 10:01
Titulek:udělali to dobřeodpovědět
Kdyby bylo na nich,chtěli by slevy i lidé v produktivním věku.A studenti co nejsou na internátech a denně dojíždí tak to je dobře oproti důchodcům.Ti mají svůj důchod a pokud se chtějí vejletit,ať je svezou děti.Alespoň nějaká spravedlnost.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz