zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:26.06. 20:59
Titulek:"Jak se chovat při tornádu" - pro lidi a učitele..odpovědět
Aby byl návod vidět na první pohled, vytvořila jsem samostatné téma.

Radu, jak se chovat při tornádu, jsem opsala ze SeznamuZpráv a trochu upravila. Slyšela jsem názor meteorologa, že tornáda budou od nynějška součástí našeho života. Děcka by se to měla učit ve škole.

1. Nejdůležitější a nejčastěji zmiňovanou radou je najít bezpečné místo k přečkání nemilosrdného počasí. Pokud přijde včasné varování, lidé by se měli urychleně uchýlit do bezpečí.Ve chvílích, kdy se lidé musí ukrýt uvnitř domovů, je naprosto zásadní, aby nebyli v blízkosti oken, které silné poryvy větru většinou vysklí. Pokud nemají sklep, měli by se přesunout do menšího pokoje v přízemí domu, který by měl zároveň ležet v jeho středu. Jako příklad se často udává koupelna, kde je možné se ukrýt uvnitř vany. Pokoje, které leží uprostřed domu, většinou zaznamenají nejmenší škody. Lidé by si měli nazout boty, aby se po přehnání tornáda zbytečně neporanili při prohledávání trosek. Doporučuje se i nasazení helmy na kolo nebo na lyže. Ať už se skrývají ve sklepě, v koupelně, nebo pod těžkým stolem, vždy by přes sebe měli dát matraci nebo nějakou jinou měkkou výstelku, která je ochrání před poletujícími předměty. Do přízemních místností by se měli přesunout i lidé, kteří uvízli v mrakodrapu, škole, nemocnici nebo jiné veřejné budově. Měli by se ale vyhnout výtahům a používat jen schodiště.

2. Co se psy a jinými zvířaty. Majitelé mazlíčku by neměli zapomínat ani na své čtyřnohé miláčky. Pokud jsou sami v bezpečí, měli by se postarat i o jejich blaho. Kočky a psi by měli mít nasazený obojek, pokud možno s identifikací, a pokud nemají vlastní přepravku, majitelé by je měli připnout na vodítko a držet ve své blízkosti. Protože tornáda často sužují oblasti, kde se daří zemědělcům, existují i doporučení pro to, jak se postarat o hospodářská zvířata. Pokud se lidé musí postarat hlavně o své vlastní bezpečí nebo o svou rodinu, měli by na zvířata rychle zapomenout. Pokud ale mají čas, je nejlepší zvířata pustit na svobodu, aby se mohla pokusit uprchnout, uvádí oficiální web kanadské vlády. (Záchranáři tvrdí, že v oblasti zkázy na Jižní Moravě nebyl spatřen jediný pes.)

3. V autě: Pokud řidič dostane varování nebo tornádo na vlastní oči uvidí, měl by se co nejrychleji přesunout do nejbližší budovy nebo krytu. Pokud to není možné, nejlepší šanci na přečkání tornáda má, když si lehne do příkopu. Řidiči by se neměli pokoušet před tornádem ujet, vzdušný vír může nečekaně změnit směr.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:26.06. 21:00
Titulek:"Jak se chovat při tornádu" - pro lidi..odpovědět
4. V zemích, kde jsou tornáda obvyklá, by se lidé měli důkladně seznámit se systémem varování před nebezpečným počasím, aby věděli, jak velké jim hrozí riziko. Předpovídání počasí není bezchybné, a proto neuškodí ani pozorování náznaků, které obvykle tornádu předcházejí, jako je síla větru, poletující sutiny, či dlouhotrvající hřmění, které neustává ani po několika vteřinách. Tornádo často značí i mraky, které jsou velmi blízko země a blýská se v nich.

5. Doporučuje se také příprava únikového plánu, na kterém se předem domluví celá rodina, a v případě, kdy vzdušný vír udeří, se jím řídí. Alespoň jednou ročně by si ho měla celá rodina nacvičit. Pro případ, že ji drsné počasí rozdělí, by si měla stanovit místo, kde se po přehnání bouře znovu sejde.

6.Ve státech jako je Louisiana nebo Alabama mají lidé běžně nachystané krabičky poslední záchrany. Součástí každé „kápézetky“ by měly být baterie, rádiový vysílač, pitná voda, trvanlivé potraviny a léky.

7. Jakmile tornádo přestane řádit, lidé by měli shromáždit své nejbližší a počkat na příjezd záchranných složek. Pokud je někdo zraněný, lidé by mu měli pomoci a měli by se také postarat o zranitelné osoby, například o starší příbuzné. Přeživší by se měli rozhodně vyhýbat pohybu v blízkosti elektrického vedení a dávat si pozor, aby se neporanili o rozbité předměty. Neměli by používat zápalky ani zapalovače, protože mohlo dojít k úniku plynu. Nejdůležitější ze všeho je následování pokynů záchranářů. Do svých domovů by se lidé měli vrátit až ve chvíli, kdy jim úřady sdělí, že je to bezpečné. Poničený majetek by si ale měli vyfotit kvůli pojišťovnám.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:29.06. 11:07
Titulek:"Sbohem, covide"odpovědět
"Sbohem, covide". Pod tímto názvem proběhl včera 28.6.2021 v ZUŠ Neratovice závěrečný koncert. Půl sálu bylo bez roušek nebo respirátorů, nemělo je ani vedení města - starosta Kroužecký a místostarostové Lenc a Mrzílková, neměl ji ani ředitel ZUŠky pan Novotný a další osoby. Název koncertu považuji za obrovskou troufalost a lehkomyslnost. Stejně jako špatný vzor veřejnosti. Jako když proběhla žranice na Karlově mostě. Neměli bychom si zahrávat s tak vážnou věcí jako je epidemie covidu. Indická mutace pod názvem delta je už ve VB, v Německu a my se jí nevyhneme. Hospody jsou plné halasících návštěvníků, spousta Čechů vyjela do zahraničí a lidem otrnulo. Vloni to bylo podobné. A pak přišel průšvih. Zdá se, že i letos máme zaděláno na podobný malér. Asi někdo ztratil zdravý rozum.
Jméno:Jarmila
Datum:29.06. 12:13
Titulek:ne asi-ale určitěodpovědět
Tady v Nerachánově to platí dvojnásob.Venku se roušky nenosí už od jara přestože jejich konec nošení byl schválen až nyní.Takže do krámu a k lékaři ano,jinde jak kdo uzná??!!Lidi si fakt ničeho neváží,ani svého zdraví.Nejhorší je,že se nám to vymstí všem.I za tyto.A naše vedení jako vzor opravdu bez komentáře.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:01.07. 11:17
Titulek:Jak se chovat při tornaduodpovědět
https://www.youtube.com/wa tch?v=f6Xe130FxBI

bez mezer
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:01.07. 11:35
Titulek:Potřeba vydat stručný letákodpovědět
Stálo by za to vydat leták s pokyny pro chování při tornádu. Stručně, body, čitelně. Ne jako příručku, kterou vydal Středočeský kraj, a která mi visí v předsíni: "Informace určené veřejnosti v zóně havarijního plánování objektu Spolana a.s., Neratovice", která má informovat obyvatele o chování. Jenže je to obecně a nepřehledně. Např. kapitola únik nebezpečné látky - vůbec neřeší, co dělat při úniku konkrétní látky, třeba chloru (je těžší než vzduch, šíří se při zemi) nebo jiných látek.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz