zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.06. 20:14
Titulek:Zítra uplyne 400 let od exekuce na Starom. náměstíodpovědět
Staroměstská exekuce (známá také jako „poprava 27 českých pánů“) ze dne 21. června 1621 byla hromadná poprava dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání (tří pánů, sedmi rytířů, 17 měšťanů) na Staroměstském náměstí v Praze. Představovala nebývale krutou tečku za událostmi, které začaly třetí pražskou defenestrací 23. května 1618 a skončily 8. listopadu 1620 porážkou stavovských armád v bitvě na Bílé hoře u Prahy.

Exekuce byla šokujícím a hrozivým představením, které mělo dokázat tehdejší Evropě, že Habsburkové se nenechají zastrašit stavovským povstáním a žádná protestantská vzpoura nemůže ohrozit jejich autoritu. Tento akt ve svém důsledku upevnil vládu Habsburků na českém trůně a odradil potenciální opozici od jakékoli formy odboje. 400 let.

Bohužel, mladí (ne)vzdělanci často neví a netuší, jaká je historie naší země. Za češtinu se stydí a cpou do ní anglicismy, aby vypadali zajímavě.
Jméno:Dr. Novák
Datum:21.06. 12:42
Titulek:šarvátkaodpovědět
Dobrého dne, paní magistro,
z hlediska historie faktu je humorné, jak se stále drží spojení ,,Bitva na Bílé hoře." Fakticky se spíše než o bitvu jednalo o prostou šarvátku. Ty dvě hodiny by v podstatě nestály za řeč, kdyby armády, vysílené pochody a předchozími bitvami neztratili zájem dále válčiti a co je možná důležitější, díky blízkosti Prahy mnoho vojáků trávilo radši čas v krčmách a náručích prostitutek, než by se vydali do boje. Události též předcházelo nevyplacení žoldu na straně poražených. Takže tehdá jako dnes. Prachy nad ideály. Lidé se nemění.
Krásný den!
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:21.06. 13:19
Titulek:bitva x šarvátkaodpovědět
Ach ano, znám tu historii. I vám přeji krásný den. Na mou milovanou Moravu se řítí bouřky a tady nezaprší a nezaprší.
Jméno:Honza
Datum:22.06. 05:52
Titulek:už kape!odpovědět
Sice země to rychle vpíjí,ale prší.A nádherně se dýchá a vegetuje v panelových bytech.Dnes dokonce slibují,že by se teploty měly vrátit do letních,nikoliv tropických normálů.Užívejme si to!Hezký den všem.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:22.06. 06:20
Titulek:blaho...odpovědět
Ale ten dušák, než se spustil déšť. Já si připadala jak dveře od chlíva. Povlaky šly hned ráno dolů a šup do pračky. Teď je ráj. Vlahý vzduch a voda, voda. Kdyby se všechna zachytila jen ze střech paneláků, mohly bychom ji mít v jezírkách a nádržích a bylo by po starostech v době sucha. Proč máme proboha v čele města takové ignoranty?
Jméno:Karel
Datum:22.06. 12:05
Titulek:poslední věta:odpovědět
Ano,ano,ano-naprostý souhlas!a to není jen u nás.Mocní si hrabou svá korýtka seč to ještě jde.Lidé je nezajímají.tedy ti obyčejní-ne známí,developeři,podnikate lé s naditými kapsami atd...jsou placeni námi z daní a mají pracovat pro blaho lidu.Pro čí doopravdy ať si každý zodpoví sám.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz