Tímto tématem se zaobírá samospráva města již několik let. Je také bodem snad všech volebních programů. Kromě nepohodlí obyvatel nedostatečný počet parkovacích míst ohrožuje i bezpečnost.
Například požární vozy, ambulance či popelářské vozy mají v ulicích lemovaných zástupy osobních vozů co dělat, aby projely.
Stále častěji se mluví o vybudování odstavné plochy v lokalitě „Na Výsluní“. Na webu města si můžeme najít i dokumenty, které se týkají realizace tohoto záměru. Naskýtá se otázka, zda je to jediná možná varianta.
Žádná varianta nebude dokonalá, protože vždy bude znevýhodňovat nějakou skupinu řidičů, či v sobě ponese určité technické nebo finanční překážky. Ale o žádné jiné variantě se doposud s obyvateli Neratovic nediskutovalo.
Jsem též majitelkou plechového přítele, ale i přesto nejsem přesvědčena o správnosti jediného nabídnutého řešení. Vadí mi, že se ve městě stále častěji povoluje parkování na chodnících. Vadí mi, že mizí klidové zóny ze sídliště. Vadí mi, že se kvůli naší pohodlnosti zbavíme další orné půdy.
Proč musíme využít pro realizaci odstavné plochy nejjednodušší a nejrychlejší variantu, která nás opět ochudí o další klidovou zónu, zhorší bezpečnost dětí u jednoho z dětských hřišť? Nestálo by za to zamyslet se nad nějakou další možností?
Systém parkování řeší každé město po svém pomocí vyhlášek či nařízení. V Neratovicích se však žádný nový systém se zatím nevyzkoušel, ani se nezkouší. Nechci uvádět žádná čísla nebo tabulky zemědělských statistik, ale jen připomenout, že denně ubývá v naší republice přes deset hektarů orné půdy. Přitom zábor na fotovoltaické elektrárny, parkoviště, nákupní centra, developerské projekty apod. často nepochopitelně postihuje ty nejbonitnější lokality a podnikatelské subjekty se neštítí budovat na nejkvalitnější půdě.
Mysleme na své děti, zkusme pohlédnout více do budoucnosti. Uvědomme si, že každý zábor orné půdy má potenciální negativní dopad na životní prostředí.
Společnost, která ničí půdu, ničí sama sebe. Udělejme vše pro to, abychom v tom nepokračovali.
Ing. Michaela Landová |