Tisk článku

Brňáci mají na náměstí moře, my budeme mít ….inu nic.

Už je to tak, zmizí kašna. Jediná velká vodní plocha v centru města. Kolem ní se tyčí mohutné koruny sedmi nebo osmi vzrostlých jehličnatých keřů, ty budou vykáceny. To není možné!

Jak to všechno začalo. NĚKDO, nevím kdo, někdo z města nebo ze Spolany nebo obojí (na fotce je starosta Kroužecký se svým spolužákem, spolanským jednatelem odpovědným za výrobu M. Faltou) si vymyslel akci, že Spolana věnuje milion na něco užitečného pro obyvatele města. Spíš bych řekla, že akce měla zavřít ústa odpůrcům spalovny odpadů. Znáte to:“ Voni jsou tak hodní, dali nám milion (co je to milion pro Spolanu) a tak ať si tu spalovnu postavěj“. Hlas lidu.

Byly vybrány, a zase nevím kým, tři projekty. Místo kašny na náměstí, která údajně teče (kdo ví), vytvořit tzv. odpočinkovou zónu, druhý projekt počítal se zabudováním cvičebních prvků pro seniory za tzv. Klubem důchodců a vybudovat za hasičárnou v Mlékojedech workautové a dětské hřiště.

Nikde nenajdete, kolik lidí hlasovalo. Asi jich bylo málo, jinak by to zveřejnili. Údajně hlasovalo 75% z neznámého počtu pro odpočinkovou zónu.

Nedivme se. Mlékojedských je minimum, za tzv. klub důchodců chodí naše zlatá mládež z učiliště a z Kojetické, co by tam dělali důchodci, už ta myšlenka byla nesmyslná.

A tak vyhrála kašna. Někomu už delší dobu ležela v žaludku. Před lety ji za minulého režimu postavili Poláci jako vděk neratovickým občanům. Na obrubníku také byla deska s věnováním. NĚKDO ji nechal po převratu vyškrábat jako svědectví z doby socializmu. Jenže kašna tam pořád zůstala, prý to je napodobenina mapy Polska.

Tož pryč s ní pod záminkou, že teče. Pokud ano, milion by na její opravu stačil, ne? Města se nyní předhánějí, kdo vybuduje víc vodních ploch pro schlazení v době veder. Už hlásí 35 C. Možná to vyleze na 40 C. (Brno má obrovskou vodní plochu na Moravském náměstí). Také se předhánějí, kdo vysadí více zeleně. My v Neratovicích děláme opak. Co kdo zruší a vykácí. Správkyně zeleně a FCC jim vycházejí vstříc.

To by už stačilo. Jen bych podotkla: pokud chce město podpořit odpočinek obyvatel, pak by stačilo instalovat lavičky ve stínu všude tam, kde nejsou. Třeba na Vojtěšské, v kpt. Jaroše a jinde. Praha řeší odpočinek skládacími stolky a židlemi pod pergolami u cukráren, hospod apod. U nás na náměstí by stačilo umístit dřevěné podsedáky na betonový obrubník nahoře na rampě.

Naše vedení (čti koalice) všechno dělá za zavřenými dveřmi, nic nekonzultuje s opozicí ani s občany. O všem rozhoduje rada města.

Každý, kdo má nějakou funkci, je přesvědčen, že s funkcí přijde i rozum. Nepřijde.

Anna Spěváčková

Názory

nejsou zde zatím žádné názory
přidejte první!
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz