O co jde. Jelikož špatně vidím a mohu sledovat monitor jen omezenou dobu, už v minulém volebním období za starosta Kroužeckého jsem žádala o podklady v papírové podobě. Po několikaměsíčním protestu mi je nakonec začali dávat, i když podle jednacího řádu byla přípustná jen elektronická podoba.
Nyní se situace opakuje. Dostala jsem od sekretářky starosty e-mail, že na pokyn vedení – starosty a tajemníka (není žádné vedení, ale má jen poradní hlas) - budu dostávat podklady v elektronické podobě jako ostatní, v souladu s jednacím řádem, a mám si proto vyzvednout notebook.
Ale já je potřebuji v papírové podobě, nejsem schopná zírat do monitoru celé hodiny na zasedání. V tom smyslu jsem sekretářce odpověděla.
(Navrhovala jsem některé změny jednacího řádu, mimo jiné i možnost na požádání dostávat podklady v papírové podobě, ale mé návrhy nebyla schváleny. I ve vzorovém jednacím řádu Ministerstva vnitra je tato možnost uvedena.)
Požádala jsme starostu o výjimku z jednacího řádu, ale odepsal mi, že on nemůže měnit jednací řád a mám požádat zastupitelstvo, aby mi výjimku udělalo. Odpověděla jsem mu, že sekretářce dalo pokyn vedení města, to je starosta, a proto se na něj obracím, když on o tom rozhodl, může také rozhodnout o výjimce.
Vrcholem bylo, že starosta mi radil, abych k žádosti přiložila lékařské potvrzení, že mám tyto zdravotní důvody.
To je zcela skandální požadavek. Starosta neví, že údaje o zdravotním stavu jsou vrcholně chráněné (GDPR) a nikdo je po mě nemůže žádat! A dokonce je veřejně předkládat!! Měl by si sbalit své věci a odejít.
V tom smyslu jsem informovala ostatní zastupitele. Na zasedání zastupitelstva nebudu mít podklady k dispozici a nebudu moci plnit své zastupitelské povinnosti. Zbývá tedy Ministerstvo vnitra a ombudsman.
Takhle to u nás chodí. Jen mě ještě napadlo: co když někdo neumí s notebookem a s internetem? To je podmínka, aby byl zvolen zastupitelem? A co když je slepý? Co potom? |