Tisk článku

Kdo je Jaroslav Třešňák? Developer (firma JTH), se kterým tak úspěšně spolupracuje starosta Kroužecký

(zdroj: tisk a elektronická media).

Jaroslav Třešňák je význačný teplický magnát, původně vekslák, který podle svědectví místních vlastní ve městě, ale i po celé republice nespočetně nemovitostí a pozemků, na nichž staví hyper a supermarkety, obchodní centra, byty a jiné budovy.

Tepličtí obyvatelé sledovali s nedůvěrou záměry investorů odstranit urbanisticky zajímavý obchodní dům Prior a postavit na náměstí Svobody DVĚ nová obří obchodní centra. Jedním ze stavitelů je Jaroslav Třešňák, který se netajil tím, že hodlá zbourat dva historické domy na náměstí, třebaže teplický stavební úřad rozhodl, že investor musí domy nechat stát a do obchodního komplexu je včlenit tak, aby je areál obklopil. Ale na vizualizaci předložené investorem veřejnosti domy v komplexu nebyly. Padly oba, investor předložil posudek statika, že domy jsou v tak zoufalém stavu, že je nutné je zbourat, objevily se ale názory řady odborníků, kteří na celou věc mají jiný názor. "Domy bylo možné zachránit a i opravit." Teplice přišly o další svědectví své pohnuté minulosti.

Další teplickým historickým klenotem, který byl zbourán v době, kdy ho zakoupil Jaroslav Třešňák, byla zchátralá, ale cenná secesní budova Jubilejních lázní Františka Josefa I., známá spíš jako Městské lázně, kterou nechal v roce 2008 zbourat, ačkoliv neměl k demolici povolení.

Semily: O trpkých zkušenostech s firmou pana Třešňáka by vám mohl dlouze povyprávět bývalý starosta Semil, poslanec pan Farský. Návrh investora Třešňáka na Společensko­ - obchodní centrum v areálu bývalé továrny Polyform byl v roce 2007 zastupitelstvem města Semily schválen, ale poté, co investor několikrát změnil podobu rekonstrukce, aniž by ji s městem konzultoval, radní se zalekli a na dalším zasedání zastupitelstva nevydali územní rozhodnutí. Báli se, že by investor ze svých slibů splnil jenom ten o supermarketu a na společenské centrum by už nedošlo. Nakonec se návrh opět prosadil a mohlo se začít bourat. K další kontroverzi došlo na konci roku 2009, kdy stavební firma zbourala i budovu, která měla být jenom rekonstruována. „Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím," řekl tehdy médiím vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák ­ Horova získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Demolice tak byla neplatná. To ale nezabránilo výstavbě urbanisticky nekvalitní krabice místo zajímavé industriální architektury zrekonstruované továrny, která mohla stát na břehu Jizery.

Náchod: Areál zkrachovalé textilní továrny Tepna Náchod zchátral a byl roku 2013 částečně demolován. Na jeho místě chce majitel pozemku J. Třešňák vybudovat dva hypermarkety. Proti tomuto záměru se ale ozývají kritické hlasy některých občanů. Na tříhektarové ploše v centru města má vyrůst další obchodní centrum, počítá se tady také se stáním pro čtyři sta automobilů v podzemních garážích a na povrchu. Záměr, o kterém nebyli informováni ani zastupitelé a členové komisí, prošel posuzováním vlivu na životní prostředí a byl také schválený už náchodským městským úřadem. S rozhodnutím o územním řízení nesouhlasí občané, občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů, kteří se domnívají, že se tak kromě jiného zásadně a nevratně poškodí centrum Náchoda a zvýší se dopravní zátěž, ale zničí se také možnost přirozeného a zdravého rozvoje centra města na desítky let dopředu. Proběhlo bohužel neplatné referendum, nakonec ale bylo díky protestu odborníků a obyvatel rozhodnutí o umístění stavby zrušeno.

Žatec: Firmě JTH J. Třešňáka se nepodařilo do konce roku zkolaudovat bytový dům u žateckého hypermarketu Tesco. Na základě smlouvy proto měla 2. ledna splatit městu směnku na 20 milionů korun. To se ale nestalo. Město Žatec se nakonec spokojilo s kompenzací ve formě vybudování komunikace, napojení na novou kanalizační stoku apod.

Rokycany: V Rokycanech ležel ladem pozemek se starou plynárnou, který za 6 mil. koupil J. Třešňák. Jak uvádí zprávy z Rokycan, vyvinul SETRVALOU aktivitu, při níž OPAKOVANĚ žádal orgány města o schválení jednotlivých kroků. Celý projekt ale čelil odporu, který vyvolaly spekulace o tom, že na pozemku se chystá stavět Lidl, ten totiž dříve nechal ve městě pokácet dva chráněné duby. Obavy proto panovaly o osud mohutného chráněného javoru klenu na pozemku plynárny. Majitel pozemku sice prohlásil, že nehodlá s parcelou nakládat proti vůli města, ale zároveň odmítl přesně sdělit, které firmě a pro jaké účely chce pozemek prodat (!). Podle plánku se sice zdálo, že se jedná o supermarket, ale podnikatel se nebránil ani výstavbě bytů. V plánku navíc nebylo zahrnuto ochranné pásmo javoru. Třešňák požádal o změnu územního plánu a tvrdil,že zde bude stát hobbymarket. V době, kdy byla prodejna rozestavěna, bylo městu oznámeno, že nové obchodní centrum bude provozovat LIDL!!!! Jako kompenzaci nabídl J. T. městu finanční dar, rada ho přijala, zastupitelstvo odmítlo. Nicméně javor stojí díky důsledné medializaci a veřejné kontrole. Lidl si asi už nechtěl dělat další ostudu. Jen dohodnutá úprava přilehlého úseku Plzeňské ulice nebyla provedena....

České Budějovice: Kauza začala, když radnice zjistila, že jí chybí část pozemků asi 43 tisíc metrů čtverečních pod chystanou přeložkou mezi ulicemi Milady Horákové a Strakonická, která má výrazně ulehčit dopravě mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava. Jak se ukázalo, jejich majitelem jsou manželé Třešňákovi ze severních Čech. Ti ale potřebných 43 tisíc metrů prodat odmítli a nabídli městu celých 30,6 hektaru, které zde vlastní za více než 551 miliónů korun. Problém byl v tom, že téměř třetina z nich je však v přírodně chráněném území Natura 2000. Další třetinu tvoří plochy, které územní plán města charakterizuje jako krajinnou zeleň a jsou nezastavitelné. Město by tak zaplatilo přes 320 miliónů korun za pozemky, které jsou prakticky dál neprodejné. Podle nové dohody by město mělo za 6,4 hektaru Třešňákovým zaplatit 130 miliónů, což je ale stejně 20 37 korun za metr čtvereční. V roce 2010 se stavebník dohodl s městem na necelých 58,5 milionu korun.

Kolín: Jaroslav a Lenka Třešňákovi v Kolíně např. koupili pozemek o velikosti 15 tis. m2 v Jaselské ulici, kde chtějí postavit administrativně­bytový komplex. Už předtím získali pozemky v někdejším areálu kasáren na Pražském předměstí, kde vyrostly Tesco a OBI. Dále rovněž koupili pozemky v Třídvorské ulici, kde na místě bývalého závodu Hellada vyrostly 4 bytové domy, či pozemky na Spálence, kde roste satelitní městečko rodinných stavení. Poslední známou aktivitou manželů Třešňákových v Kolíně je odkup pozemku u Lučebních závodů opět na Pražském předměstí, kde dnes stojí lesík. Teplickému duu jde obchodování s městem k duhu. Např. lukrativní pozemek v Jaselské ulici koupili před lety za pouhých 950 Kč/m2, ač jiný pozemek nedaleko tento měsíc prodali jiné firmě za dvojnásobek. Obdobně koupili od města metr čtvereční v lokalitě Spálenka jen za 150 Kč, ale následným zájemcům prodávají metr čtvereční nejméně za desetinásobek. Tuto nezvykle nízkou cenu omlouval tehdejší místostarosta Jiří Buřič tvrzením, že pozemky se nacházejí v záplavovém pásmu a mělo se za to, že investor se podle toho bude muset zařídit, což ho bude stát další peníze navíc. Dodnes ale zatím žádná protipovodňová opatření v lokalitě provedena nebyla.

Litoměřice: "Nová čtvrť konzumu" vyrostla v areálu bývalé želetické koželužny, která byla zbourána majitelem pozemku J. Třešňákem. Další zajímavá průmyslová architektura ustoupila "moderní" výstavbě.

Nový Jičín: To, o čem se ve městě dlouho jenom mluvilo, je tady. Developerská firma JTH Group (J. Třešňák), která vlastní areál bývalé tabákové továrny ­ Tabačky, zbourala budovy, kteruvolnily místo hypermarketům. Zastupitelé odmítli žádost majitele areálu, aby město předčasně ukončilo nájemní smlouvu na budovu, kde sídlí střední škola Educa. Nezastavily ji ani protesty zastupitelů a občanů, ani snaha Klubu rodáků a přátel města o zapsání areálu do seznamu kulturních památek. Proběhla demolice bývalých továrních budov tabákové fabriky. Místo nich vyrostly podle několik let známých plánů tuctové krabice OBI a Interspar a nákupní galerie s parkovištěm.

Tachov. Ministerstvo kultury zrušilo památkovou ochranu budovy jídelny a kuchyně, která je součástí památkově chráněné bývalé tabákové továrny v Tachově. Požádal o to majitel - firma Retail Tachov, za kterou stojí podnikatel Jaroslav Třešňák. Firma chce cennou kulturní památku zbourat a postavit na místě bytovky. Ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Plzni Petr Sokol uvedl, že památkáři jsou proti srovnání této památky se zemí. Rozhodnutí ministerstva, které nedalo na argumenty památkářů, si vysvětluje tak, že převážil hlas krajského úřadu a města Tachov. K argumentu, že se zachrání větší hodnoty, když se obětuje nějaká menší část kulturní památky, sdělil, že k obětování musí být pádné argumenty.

Anna Spěváčková

Názory

nejsou zde zatím žádné názory
přidejte první!
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz