Vůbec se mi to nelíbí. Pak už není možnost něco měnit. Koalice je domluvená, že jakékoli návrhy zamítne. Navrhovala jsem, aby byl rozpočet předkládán zastupitelstvu ve všech verzích jako radě města. Můj návrh NEBYL schválen.
Rada má obrovské a prakticky neomezené pravomoci, ačkoliv zastupitelstvo je nejvyšší orgán obce. Rada je ze zákona o obcích povinná se ze své činnosti odpovídat zastupitelstvu obce. Nedělá to!!!
Koalice obsadila nedemokraticky všechna místa v radě, proto má nejen přístup ke kompletním informacím, ale rozhoduje prakticky o všem. Opozice je úplně mimo hru.
To jen na okraj, abyste věděli, jak vás, milí voliči, zase naši rádobypolitici oblafli. Ti nahoře, i ti dole.
Ale zpátky k rozpočtu. Zastupitelé jej dostali až ve čtvrtém (!) čtení na pracovní schůzku, která se bude konat 9. listopadu 2022 v 16.00 za zavřenými dveřmi.
Co by vás mělo zajímat. V současné, stále se prohlubující ekonomické krizi, kdy města šetří a občané (v Neratovicích marně) doufají, že jim obec pomůže, aby neskončili pod mostem, město bez spoluúčasti opozičních zastupitelů a občanů naplánovalo osm velkých investic v celkové ceně
1 miliarda 25 milionů korun.
Nevěříte svým očím? 1 miliarda 25 milionů korun.
Samozřejmě to není konečná cena. Při současné zvyšující se inflaci a stoupajících cenách stavebnin a práce bude náklad na stavby mnohem, mnohem větší. A co teprve vícepráce!!! Ty jsou oblíbeným způsobem, jak zvednout původní nabízenou cenu.
Někdo namítne, že jistě město dostane dotace, ne? Ano, jistě. Dotace jsou nešvar, který deformuje trh a sype peníze do kapes velkých firem, většinou v majetku zahraničních subjektů.
Tak jakou částku očekává město z dotací? Údajně 733 milionů 550 tisíc. Ale je tu jeden háček. Město musí nejprve financovat stavbu a pak dostane, dá-li pánbůh, (nic není zaručeno), zpětně dotaci. To si nikdo neuvědomuje. Aby mohlo ty monstrakce město financovat, musí si půjčit v bankách. A musí pak splácet úroky. Ano, tak je to.
Konečně, jaké akce chce město realizovat?
1. Kulturní a administrativní centrum. To je zakamuflovaný název pro likvidaci architektonicky cenného kulturáku ze 70. a 80. let na sídlo pro úředníky. Náklady 420 milionů. Chci je vidět. Pravděpodobné je přidat nějakou tu desítku nebo stovku milionů...
2. Městská poliklinika. Další pomýlená stavba za 241 milionů. Opět můžeme počítat s tím, že se náklady prudce zvednou. Kdyby vedení nezprivatizovalo barák na Kojetické, nemuseli být vyhnáni pediatři, a kdyby se poliklinika zrekonstruovala za pár milionů, nemusela se poliklinika stavět za stovky milionů. Kdyby, kdyby...kdyby měla babička koule, byl by to dědeček. Mimochodem, veřejnou zakázku nečekaně vyhrála firma Kasten, o které je známo že pan majitel je dobrý známý pana starosty a jeho kandidátů.
3. Parkovací dům – 160 milionů. Na tom místě by byl krásný dům s pečovatelskou službou s rozsáhlou zahradou. Bohužel, na to vedení města neslyší. Staří lidé jsou zde na posledním místě.
4. Přístavba DKE – 157 milionů.
5. Kanalizace Korycany – 42 milionů.
6. E-government – 5 milionů. Sice nevím, co to znamená, ale je to asi strašně důležité, hlavně pro staré a nemajetné lidi, co nemají přístup na počítač nebo s ním neumí. Marně to vysvětluji vedení města...
7. Revitalizace Lobkovicko-libišské tůně – 84 milionů.
8. Revitalizace Kozelské tůně – 74 milionů.
To koukáte, co nás čeká a nemine! |