Tisk článku

Epidemie covidu-19 aneb lidé se přestali bát

Na jaře jsme se vyrovnali s epidemií covidu-19 jako jedni z nejlepších na světě. Málokdo měl zkušenosti s nemocí ve své rodině nebo zaměstnání a lidé věřili, že epidemie skončila.

Město, aby učinilo zadost požadované péči o rizikovou skupinu seniorů, jim vydalo podivné roušky, zřídilo speciální linku pro dodání nákupu a léků a na dveře bytovek nechalo vylepit čísla důležitých telefonních čísel. Bylo možné si zavolat do restaurací pro dodání jídel. Město také nabídlo lidem, že si mohou koupit desinfekci - 100ml za 70 korun (= litr za 700 korun!). To byla veškerá pomoc seniorům. Pardon, ještě něco. Veškeré informace byly zveřejňovány na webu města nebo facebooku, tedy způsobem, který je pro starší občany nedostupný. Apelovala jsem na pana starostu, aby byl využit rozhlas – systém VISO/VOX - pro informování občanů. Dění kolem epidemie je přece mimořádně důležitá informace a proto by měl být tento systém využit. Byl,  k zahrání písně „Není nutno, není nutno“, což jistě potěšilo hlavně nezaměstnané občany a samoživitelky  - .“..nemít prachy, nevadí!!!

Přišlo léto a mohli jsme sundat roušky, i když epidemiologům se to nelíbilo, bylo možné vyjet na dovolené a očekávat další blahé dny. Nepřišly. K velkému překvapení mnohých se situace s příchodem podzimu začala zhoršovat. Přesto před vánocemi na nátlak opozice, podnikatelů a prostého lidu došlo k uvolnění (které udělalo odborníkům vrásky na čele), aby si prý lidé mohli nakoupit na vánoce. Pravda byla taková, že hlavně podnikatelé si mohli vydělat. Mnoho lidí se opět vydalo na hory - už tam byli jednou, na jaře, a dotáhli sem covid. Následky se daly čekat. Epidemická situace se začala ještě víc zhoršovat a ještě nyní neseme následky. Objevily se nové mutace koronaviru – britská a jihoafrická. Aby toho nebylo moc, objevila se i nová mutace britské mutace.

Po vánocích se začaly zpřísňovat nařízení vlády. Jenže lidé už nebyli ochotni dodržovat restrikce (omezení). Strkali hlavu do písku před vysokými čísly nakažených a zemřelých. Málokdo byl ochoten nosit roušku, a po dalším zpřísnění dokonce povinný respirátor. Lidé přestali být opatrní a přestali se bát. Přes poměrně přísný lokdaun se čísla jen mírně snižují, ale lidí v těžkém stavu neubývá. Začínají růst počty mladších pacientů, kteří jsou déle nemocní. Začalo se očkovat, ale jsou problémy s vakcínami a bohužel, vláda odmítla využít velmi účinný ruský SputnikV z ideologických důvodů. Stejně dopadly čínské vakcíny.

Co udělalo město pro své seniory? Mohli si vyzvednout v podatelně radnice nekvalitní textilní roušku, bylo zveřejněno telefonické číslo pomoci osobám 80+. Bylo zřízeno testovací místo na náměstí, ale to se týká všech občanů. A docela bych zapomněla, na můj popud byl na výlepových plochách zveřejněn leták s telefonními čísly. Někde i letáky s nařízeními vlády. Představovala jsem si, že to budou důrazná a výrazná upozornění na dodržování nařízení vlády, ne nenápadné unifikované letáky Ministerstva zdravotnictví.

Rozhlas (VISO/VOX) opět nebyl využit. Úsměvné je vysvětlení na webu města:

„Není určen k přenosu dalších informací různého druhu pro obyvatele města, neboť mnoho z nich může rušit (děti, směnaři, apod.) a s postupem času jeho byť i podstatné informace se mohou stát zcela všedními a přestane jim být věnována náležitá pozornost.“

Byla zavřena dětská hřiště. Děti často nemají příznaky, ale nemoc přenášejí do rodin a hlavně mohou nakazit babičky a dědečky. Přesto na březnovém zasedání zastupitelstva vyzval starosta Kroužecký zastupitele, aby zvedli ruce ti, kdo by hřiště otevřeli. Sečetl je, bylo jich jedenáct. Žádné usnesení nebylo přijato, o ničem se nehlasovalo. Přesto byla všechna dětská hřiště otevřena. Shlukují se na nich děti i výrostci, na Výsluní se hraje fotbal, ačkoliv je to v rozporu se nařízením vlády. Je vidět, že se blíží volby.

V městském periodiku ani slovo vedení města k epidemii o covidu- 19. Jako by nebyla. Jediná zmínka v prosincovém čísle z pera ředitelka Charity, v lednovém v článku o situaci v neratovické nemocnici. Únor, březen, duben, ani čárka.

Velmi často jsem osočována, že neustále na nerátkách kritizuji a všímám si jen vad a nedostatků. Divíte se? Listy nejsou vyvážené, stále jen vypočítávají úspěchy. Nerátky fungují jako protiváha a umožňují diskuzi, která v Listech ani na webu města neexistuje. 

 

Anna Spěváčková

Názory

26.04. 11:47Simča
nedivte se
26.04. 14:50BT
Covid
26.04. 15:23Anna Spěváčková
nenene
28.04. 05:17BT
Vy nic nevysvětlujte
28.04. 08:02jarda
Jste mladý
28.04. 08:52GG
souhlasím
26.04. 16:21olga
nevysvětlujte
26.04. 20:43Anna Spěváčková
lidé nejsou připraveni strádat
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz