Nemusím znovu opakovat, že na radnici považují za samozřejmé, že se parkoviště postaví. A to za každou cenu, i když „Politika architektury a stavební kultury“ podepsaná v lednu vládou, nabádá obce, aby chránily ornou půdu a přestaly se rozlézat do krajiny, i když odborníci varují, že kvalitní zemědělská půda valem ubývá a bubnují na poplach, i když protipovodňová opatření jsou zbytečná, dokud nebudou provedeny úpravy krajiny a přestanou se zabetonovávat a ničit hektary půdy.
Ale vraťme se k parkovacím místům. Pan Berka má zájem o koupi tržnice, chce na ní vybudovat nízkonákladový parkovací dům. Přibyla by další parkovací místa. Dále: město pronajalo Batelkovi svůj pozemek, aby na něm vybudoval soukromé placené parkoviště. Nyní má na něm více než 70 volných míst. Stačilo by, kdyby mu město vypovědělo smlouvu a začalo provozovat parkoviště samo a současně pro lidi s trvalým bydlištěm v Neratovicích vytvořilo levné rezidenční karty, které by umožnily parkování na vyhrazených parkovištích. Tím by se vyřešilo parkování na sídlišti.
Další volná plocha je podél obchvatu trojky školy, v době rekonstrukce ulice Benešova a 28. října tam parkovala celkem v pohodě řada aut. Možná by se našla i jiná místa, kde by bylo možné vytvořit parkovací místa.
Jenže, jak mi řekla ona paní: „Ale to pak nebudeme parkovat před barákem...“ Když jsem jí vprávěla, jak jsem dnes byla s vnučkou na pískovišti u pole, kde by mělo parkovat dvě stě aut, jak zde děti jezdily na tříkolkách a odrážedlech přes plochu, kde by měla vést silnice mezi domy, jak zde pobíhaly děti samy, protože bydlí v přilehlých domech a matky na ně pohodlně z oken dohlédnou, ale až bude parkoviště, už si to nikdo nebude moci dovolit, mlčela. Nepomohlo, ani když jsem se jí snažila vysvětlit, že automobilový provoz poškodí zdraví dětí - poslední analýzy našly v krvi dětí velké množství kadmia, které je obsaženo ve výfukových plynech a poškozuje těžce ledviny. Nepomohlo vůbec nic.
Nikdo lidem nevysvětlí, že je nemorální a sobecké trvat na parkování u baráku za cenu ohrožení bezpečnosti dětí a jejich zdraví. |