Tisk článku

Proběhlo další setkání s občany Mlékojed na téma „Protipovodňová opatření“

Po takovém setkání se chtě nechtě vynoří otázka: K čemu jsou takové akce? Nahoře se něco upeče a lidé to stejně neovlivní. Někdo jim něco řekne, čemu většinou nerozumí, pak pochopí, že tam nejsou proto, aby něco mohli změnit, a odejdou otrávení.

V pondělí 13. dubna se do hasičárny doslova namačkalo více než šedesát lidí včetně členů samosprávy a úředníků Městského úřadu. Jako obvykle daleko od lidí usedli: starostka Mrzílková, místostarostka Reichertová, vedoucí odboru ŽP Svoboda a vodohospodář Tichota, L. Drága z krizového řízení (u počítače), zastupitelé Lenc a Landová (je i členka OS, vmísila se mezi obyvatele vesnice). Přítomni byli i další členové místního osadního výboru Petr Šolc a předseda Z. Kolínský. Nikdo z projektantů nebyl přítomen. Podle sdělení starostky byl pořízen zvukový záznam.

Setkání zahájila starostka Mrzílková. Oznámila, že úvodem budou přítomní seznámeni s tím, jak se daleko posunuli v přípravě protipovodňových opatření. Nejprve bude prezentace a potom dostanou prostor obyvatelé.

Rozsáhlé prezentace se ujal P. Svoboda: Posunuli se o něco dál a už se blíží k rozhodování. To samozřejmě učiní zastupitelé. Poměrně obsáhle a pro mnohé až příliš odborně hovořil o dílčích, ale i celoneratovických opatřeních. Vybudování přelivu na pískovně, vyčištění strouhy a problému propustku pod tratí, který bude v případě povodně ucpán. Spoučasně promítl výkres se zakreslenou situací ve formě čáry po obvodu pískovny. Bohužel, opět chyběla vizualizace, která jediná umožňuje si udělat obrázek o tom, jak bude vše vypadat. Mimo to se ještě pracuje na dlouhodobém koncepčním plánu protipovodňových opatření Neratovicka v délce 12, 9 km, složených ze zemních hrází, mobilních zábran a betonových zdí.Opět byl promítnut výkres se zakreslením rozlivu stoleté povodně po jejímž obvodu byla zakreselna čára, nic neříkající divákům. Nebylo možné zjistit, kde budou jaké zábrany, jak bude vypadat betonová zeď (jeďte se na ně podívat do Hořína, pozn. A.S. ).

Opět výrazně chyběla vizualizace. Lidem bylo řečeno, že zastupitelé a úředníci se pojedou na zdi podívat do Lovosic, kde je ochrana vybudována. 13. května by mělo zastupitelstvo schválit „Studii proveditelnosti“, tzn. pokračování nebo nepokračování projektu.

 http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/vystavba-protipovodnove-zdi-prerusi-dopravu-20131123.html

Za studii proveditelnosti město zaplatilo 280 000,- Kč. Délka hráze bude v Neratovicích činit 1,1 km, kolem Spolany 3,9 km, Libiš 1,0 km, Mlékojedy 3,6 km. Betonové zdi 6,9 km, zemní hráze 2,3 km. Celkem 9,6 km.
Lobkovice hráz odmítly. Padl dotaz, jak to provedly, jak se to udělalo. Odpověď starostky: hráz se týkala jen šesti domů na začátku systému, zkrátit ochranu lze.

Pak už padaly jednotlivé dotazy: na typ zemní hráze, kdy a kde je možné nahlédnout do celé dokumentace, co se stane, když majitel odmítne dát souhlas se stavbou, bude pozemek vyvlastněn ve veřejném zájmu...pak už se dotazy týkaly jiných problémů: co bude s druhou pískovnou mezi Mlékojedy a Tišicemi, co kanalizace, proč není, co budeme dělat, co silniční most, proč přes lávku nesmějí jezdit auta a motorky, co bude s nebezpečným přechodem u Kavana. To bylo asi vše.

Můj osobní názor - nejsem vodohospodář, ale soudím, že: pokud se provádí takové rozsáhlé protipovodňové opatření, musí být součástí komplexního projektu pro celé povodí Labe. Nejen hup sem, hup tam. Když se někde voda sevře do hrází a zrychlí svůj tok, musí se někde rozlít a zpomalit. Jelikož byly plochy Neratovicka zatopeny zpětnou vlnou z Vltavy, musí se řešit hlavně vltavské přehrady. Dokud neprojde úporavami krajina, nevytvoří se meze, remízky, nezmění se zásady hospodaření s půdou, bude se dál betonovat a zhutňovat půda, pak se budou dál povodně zhoršovat a stavění hrází bude jen další velký kšeft.

A jen tak na okraj: město, které tak razantně prosazuje protipovodňová opatření, klidně zabetonuje dva hektary půdy pro parkoviště a 1,3 hektarů pro kompostárnu. No, není to fraška?

Anna Spěváčková

Názory

nejsou zde zatím žádné názory
přidejte první!
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: [email protected]