Vesele plýtváme vzácnou vodou

Město má sice jakýsi dokument, který zohledňuje zadržování dešťové vody, ale neřídí se jim.

Ve městě, a teď beru v úvahu sídliště, neexistuje jediná plocha, která by vodu zadržovala. Žádná tůňka, mokřad nebo proláklina k zadržení vody. Voda se nevsakuje ani na plochách udusaných jako beton. Plochy neustále udusávají sekačky, rostliny jsou shoblovány až ke kořenům, málo kde byla zeleň ponechána, aby vyrostla, vykvetla a vysemenila se hlavně kvůli hmyzu. Nezapomeňme, že vysoký porost ochlazuje!

Obyvatelé, bohužel, sekání podporují. Jenže si neuvědomují, že hmyz rapidně ubývá a se spoustou kvetoucích bylin se už nesetkají. Kde je pestrost kvetoucích luk!  „ U nás ještě neposekali!“, říkají a a jdou si stěžovat. Místo osvěty a vysvětlování jim na radnici vyhoví.

Při lijáku se voda valí ulicemi a stéká do kanalizace, z ní do řek a pryč z našeho státu. Ze střech totéž. Místo aby zelené plochy byly níž než chodníky nebo silnice, aby voda mohla zavlažit zeleň, je tomu naopak. Jenom u paneláku Na Výsluní voda z parapetů shromažďuje v sudech, aby bylo čím zalévat předzahrádky. Je to jak kapka v moři. Ale je-li dlouho sucho, nestačí to.

V horách a kopcích stéká voda z lijáků s polí a strhává s sebou vzácnou ornici. Orá se po spádnici, některé plodiny jako je kukuřice vodu vůbec nezadrží. Státu ani obcím to nevadí. Je to přece jen bahno, tvrdí představitelé obcí i novináři. Na neúrodných polích se nic neurodí, ale prý klidně vše dovezeme. Už dovážíme. Papriky za stovku, cibuli za padesát, shnilou mrkev také za málem padesát.

Kdyby alespoň město rozparcelovalo pozemky v Trativodech a Na Výsluní na zahrádky, aby si mohli lidé vypěstovat svoji zeleninu. Jenže developeři mají zelenou a vedení města jim vychází vstříc. Ale naše vedení města uvažuje jinak. Zadlužili město a nyní se snaží vytřískat co se dá. A ze zahrádkářů nic nekápne.

Obec ani stát nestanovili povinnost zadržovat dešťovou vodu, přesto, že naše republika vytváří jakousi střechu Evropy, z níž voda odtéká, ale nepřitéká. Co nenaprší, to nemáme. Už slyším hlasy: máme vrty, ne? Ale i ta podzemní voda musí napršet a vsáknout se do hloubky. Čím víc odběratelů, tím dřív se rezervoár vyprázdní.  Dokonce odtéká mnohem rychleji, než by měla. Před léty byly vodní toky napřimovány, aby se řeky a potoky nerozlévaly do krajiny a neubíraly plochy orné půdy

Teď naopak stát nedělá nic proto, aby neubývala orná půda. Na čem by se potom stavěly haly, obchodní střediska a satelity? Od koho by pak dostávali všimné za ochotu povolit výstavbu, třeba i na městských pozemcích?

Anna Spěváčková
Jméno:Lída
Datum:12.09. 13:16
Titulek:nejen vodou,
Ale i elektřinou.Dnes po 11.hodině svítí uliční světla od uhelných skladů směrem ke Spolaně.Za bílého dne! Chápe někdo??
Jméno:Milan
Datum:13.09. 05:35
Titulek:chápeme
Ano chápeme. Dělali na nich údržbu, tak pracovník FCC musí vidět, zda světlo svítí a jak.
Jméno:Lída
Datum:13.09. 12:52
Titulek:tam nikdo
Od FCC nebyl celé ty hodiny,takže jaká údržba,na dálku???
Jméno:Anna Spěváčková, SPD
Datum:13.09. 14:41
Titulek:jo jo....
FCC má smlouvu s městem na dobu neurčitou a platí se jim paušálem. Taková smlouva je pro město nevýhodná. Je pro někoho výhodná? Asi ano, jinak by ji město vypovědělo. Také pronájem zimního stadionu za korunu Chabadovi se jeví jako smlouva pro město nevýhodná, neboť město musí stadion udržovat a opravovat či rekonstruovat a to něco stojí. Kolik takových podobných smluv existuje, ví bůh a měl by to vědět kontrolní výbor vedený paní Mrzílkovou. Ale ta to určitě ví, neboť je bývalá starostka, že?
Jméno:To
Datum:13.09. 16:00
Titulek:jojo
Jsme doma.Už je mi to jasné.