Přibývají parkovací místa, rapidně ubývá zeleň….

Zeleň potřebujeme, jinak nebudeme v létě schopni ve městě přebývat. Stromy fungují jako klimatizace. Ochlazují a stíní.

Zatím se na dvou místech se staví parkovací místa a kácí se zeleň. Každý automobilista je přesvědčen, že má nárok na parkovací místo. A zadarmo, pokud je to možné. A město mu vyhoví. Nezajímá se ho, zda majitel automobilu má trvalé bydliště ve městě, zda se jedná o první nebo další auto, dokonce ani to, jestli je to dodávka sloužící jako dílna pro provozování řemesla.

Je zajímavé, proč je naše město tak vstřícné k automobilistům. Spíš by mělo podporovat veřejnou dopravu, ta je důležitější   perspektivnější. Také zahrádkáři by si zasloužili podporu. Nebo je vstřícné k supermarketům? Možná ano, vždyť jsme jedno z mála měst, kde nejsou farmářské trhy a jsme odkázáni na ovoce a zeleninu ze supermarketu, kterou by, jak říkám, nežrala ani německá prasata. (To je nadsázka.)

Vrťme se k výstavbě parkovacích míst. První je nad Albertem, v ulici 28. října naproti Kovomatu, jak říkáme my starousedlíci. Pro nové obyvatele je to železářství.

Nevím, kolik tam bude parkovacích míst, ale vím, že tam rostou tři vzrostlé borovice černé. Jedna z nich pomalu prosychá. Kdysi tam rostly ještě dvě mohutné břízy, ale ty uschly a byly bez náhrady pokáceny. Při příchodu Alberta a výstavbě parkoviště byl narušen vodní režim plochy a stromy jsou ohroženy suchem. Teď to bude ještě horší, stavební práce zkázu dodělají.

Druhá plocha pro parkoviště má vzniknout mezi třemi věžáky na Kojetické. Kvůli němu byly vykáceny tři vzrostlé nádherné jehličnaté keře, kdysi je architekt projektující rekonstrukci kulturáku označil za pozůstatek komunizmu (jako by tady nějaký byl, byl to socializmus) a že jich není škoda.

Někdy mi opravdu připadá, jakoby současná garnitura chtěla zničit vše, co připomíná minulost města, aby vynikly její zásluhy.

P.S.: Město pořád trvá na výstavbě parkovacího domu za městské peníze. Že by změnilo své plány? My, opoziční zastupitelé, o tom nic nevíme.

 

 

Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:25.04. 19:18
Titulek:kdo to vymyslel...
Po dlouhém a složitém zjišťování, kdo si vymyslel výstavbu parkovacích míst u věžáků na Kojetické, po mnohém zatajování a výmluvách, jsem došla k názoru, že hlavními aktéry byl pan Kašpárek, který má na starosti údržbu města a paní Jelínková, správce veřejné zeleně. Údajně lidé ve věžácích požadovali parkovací místa (nedozvěděla jsem se, kdo to přesně byl), jiní (taktéž neznámí) ale protestovali proti kácení mohutných vitálních jehličnatých keřů, marně. Paní Jelínková posvětila kácení svým souhlasem, ačkoliv odbor životního prostředí je považován za orgán ochrany přírody. To tedy je ochrana přírody! Ještě budeme mnohokrát překvapeni.

Bylo-li to jinak, a záměr výstavby parkoviště (a vykácení keřů) vyšel z někoho jiného, pak se omlouvám, ale pravdy se člověk nedopídí. Kdo může, vám lže nebo nebo se vymlouvá. Málokdo vám řekne pravdu.
Jméno:Hana
Datum:26.04. 14:02
Titulek:parkovací dům
by dopadl asi stejně jako ten v Brandýse.Nikdo tam neparkuje a se svými vozy nejezdí.Je to tam z "ruky"..Spíš tu pobývá a přes noc chrápe spousta přespolních,kteří ani v Nera nemají svůj trvalý pobyt.Někteří několik aut v rodině.Tady bych to viděla na rezidentní parking.Parkovací dům by přinesl "malou domů" komusi,nikoliv obyvatelům..
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:28.04. 12:10
Titulek:nejde o parkovací místa
Není vlastně žádný důvod, proč byl strom, o kterém chci napsat, pokácený...Jedná se o strom, myslím, že to byla bříza, která vyrostla hned vedle větší lípy u zadních vrat na koupaliště. To se často v přírodě stává, že stromy vyrostou vedle sebe a pak mohou mít i srostlé kořeny a posílají si živiny, jeden chrání druhý a daří se jim dobře.Jenže pak přijde ČLOVĚK ODBORNÍK a rozhodne, že stromy přece musí růst každý zvlášť. Nerozumí stromům a může to být i člověk vystudovaný tzv. odborník. Může klidně pracovat na odboru životního prostředí a může rozhodovat o zeleni. Takže strom je pokácený. Stalo se to i u Vojtěcha, kde zhruba před pěti lety na základě posudku ing. Žďárského byl vykácen akát, protože rostl hned vedle topolu bílého - lindy. Je zajímavé, že topol pak už nerost směrem k chybějícímu akátu, jako by tam pořád byl. Stromy totiž cítí a jsou schopné předvídat.Takhle blbě přicházíme o zeleň...
Jméno:Jan Sloup
Datum:11.05. 19:48
Titulek:Cyklostezka
Paní Spěváčková, a už jste viděla, co se děje na pravém břehu Labe kvůli nové cyklostezce? Raději snad ani nechtějte. Celé řady vzrostlých stromů, zejména jasanů, padly. Strašný pohled.
Jméno:Jan Sloup
Datum:11.05. 19:51
Titulek:Cyklostezka
Jasanů a topolů.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:12.05. 03:39
Titulek:ano
Odbor životního prostředí s požehnáním města to povolil. My jsme se odvolali, ale nepomohlo to. "Vyšší" zájmy,
Jméno:Alena
Datum:12.05. 11:42
Titulek:Pane Sloupe
asi moc podle Labe nechodíte, páč jinak byste věděl, že ty topoly jsou ve velmi špatném stavu a každou chvíli spadne nějaká velká větev, potažmo část stromu. Sama jsem na povodí několikrát během posledních 3. let upozorňovala na nebezpečí pádu na člověka a nic se neděje. Na 1. dobrou strom vypadá zdravě, ale když se rozčísne, tak je vidět, jak je vykotlaný a uvnitř ztrouchnivělý!!! Tolik k informaci ke zdraví stromů podél Labe. Ano, strašný pohled by byl, kdyby spadlý strom někoho zranil potažmo usmrtil! Kdo by za to nesl zodpovědnost??????
Jméno:Občanka z lobkovic <reakce na cyklostezku>
Datum:19.05. 16:23
Titulek:Cyklostezka
Reaguji na informaci pana Sloupa. Musím říci, že nemá pravdu. Mám na očích dění na protější hrázi , bydlím přímo proti,takže mám přehled.Již několikrát se zlomil a spadl velký kmen a je velké štěstí, že ještě někoho neusmrtil.Jsou likvidovány pouze holé kmeny,stojící podél cesty -sleduji již řadu dní tyto práce s upřímným obdivem, prováděné zaměstnanci firmy (?),s použitím velké mechanizace.
Je na místě, že bude konečně cyklostezka sloužit všem, kteří ji budou rádi využívat. Bylo by správné, nejdříve se přesvědčit a pak teprve kritizovat.