Namoklé listí klouže, není problém se natáhnout a rozlámat si kosti.

Je pátek večer, 4.11.2022, od rána prší, neuklizené listí se rozprostírá po chodnících.

Jak je to možné? Jsou města, kde se už pár dní po ulicích pohybují úklidové čety, většinou součást městských technických služeb, se smetáky, hráběmi, lopatami a pytli a z CHODNÍKŮ do nich shrabují listí, to pak sypají na přistavené nákladní vozy, které je odvážejí do městské kompostárny.

Každý den, dokud neopadá všechno listí ze stromů a keřů.

Chodníky jsou tam stále čisté a bezpečné.

U nás v Neradíře jsou chodníky plné listí, které v dešti, a dlouho po něm, klouže a klouže. (Nebudeme hovořit o listí na zelených plochách na sídlišti. Na těchto plochách může klidně listí zůstat, přes zimu zetleje a dodá živiny rostlinám, když FCC nerozhazuje kompost pro zlepšení výživy.).

Jak to bylo v minulosti, za tzv. starého režimu? Osvěžme si paměť a vzpomeňme si, kdo se staral o údržbu města. Byly to městské Technické služby. Staraly se tu lépe, tu hůře, ale vždy, když něco zkonily, město zasáhlo. Jejich provoz vyšel mnohem levněji než dnes požaduje soukromá firma za mnohem míně kvalitní práci. Technické služby zaměstnávaly chudší část ČESKÝCH obyvatel; národní výbor kontroloval a určoval rozsah prací, vedoucí Říha byl na dosah a musel vyhovět městu, spíš předsedovi Čermákovi. Ten na stížnosti reagoval rychle a efektivně. Ne jako dnešní vedení.

Po převratu  si „revolucionáři“ v divoké privatizaci rozebrali, co se dalo. Technické služby byly zprivatizovány, vznikla soukromá firma 1. polabská. Díky velmi úzkým vztahům k určitým lidem na radnici měla firma vystaráno. Neexistovala žádná důkladná kontrola, práce se odbývala, zařízení města i její zeleň začaly chátrat. Město časem firmě pronajalo veškeré zařízení a pak jí je bez odhadu prodalo za směšnou částku. Ještě před skončením smlouvy s městem byla firma prodána za hezkých pár milionů firmě ESKO – A.S.A i s levně nabytým, původně veřejným městským zařízením.

Zpracování veřejné zakázky město zadalo firmě CPS consulting, s.r.o: firma si přivydělala a radnice si mohla alibisticky mnout ruce: My nic,  my jsme nic nevybírali, to oni..“ Zadávací podmínky byly nastaveny na hodně velkou firmu s celkovým obratem v posledních třech letech v minimální výši 45 milionů. Požadovaná jistota byla stanovena na 500 000,- Kč. Malé firmy neměly šanci, byly vyloučeny z veřejné soutěže.

Pak nebylo žádné překvapení, že vyhrála firma ESKO-A.S.A. s.r.o., se kterou se 1. polabská  sloučila fúzí v postavení nástupnické společnosti. A znovu jsme tady měli firmu 1. polabskou se všemi dřívějšími problémy. Tentokrát ovšem se smlouvou na dobu neurčitou, kterou naprosto nezištně podepsal starosta Lid, s paušálními platbami za práci, kterou opět nikdo pořádně nekontroloval, protože na radnici byli stále titíž lidé, žádný odborník – technik ani odborník na městskou zeleň. Tak to vlastně funguje až dodneška.

Pak přišel zlom, vlastně nepřišel. Kontrolní výbor se zabýval smlouvou s 1. polabskou a zjistil opravdu zásadní nedostatky. Starostka Mrzílková navrhla na zasedání zastupitelstva usnesení, aby kontrolní výbor kontroloval stav prací na nová výběrová řízení na služby poskytované firmou 1.Polabská a firmou Klokoč.
.Jenže zastupitelstvo v totálním zmatku nic neodhlasovalo. Vše zůstalo při starém. Obě firma si vesele vydělávalo dál. V roce 2016 dochází na změnu názvu z 1Polabská s.r.o. na FCC Neratovice, s.r.o., nic se ale nemění na kvalitě údržby města včetně zeleně. Ta zaplakala nejvíc.

Skutečnost je taková, že hodně lidí dělá vše pro to, aby problém s údržbou města a zodpovědností města za současný stav vyšuměl a byl zameten pod koberec, smlouva s FCC (prý zatím!) nebude změněna ani vypovězena.

Staré koště mete pořád pěkně postaru.

 

Anna Spěváčková
Jméno:mno
Datum:08.11. 05:07
Titulek:říká se
Že prý pár žalob už padlo za úrazy,dá se to nějak zjistit??
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:08.11. 08:19
Titulek:dá se to zjistit----
Dalo by. Požádejte o informaci podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Stačí napsat, o co žádáte (kdo - bude začerněno!!, kdy, proč a jak) a oni vám musí odpovědět do 15 dnů. Adresovat Město Neratovice a nejlépe dát do podatelny, nechat si potvrdit kopii. Když neodpoví nebo odmítnou, podává se odvolání nebo stížnost na postup na krajský úřad středočeského kraje. V případě, že bude potřeba, poradím. Vím o jednom případu před lety, paní se uklouzla v zimě, polámala se, byla na operaci, město prohlásilo, že nebylo namrzlo, soudila se a nakonec meteorologický ústav dotvrdil, že zde byly podmínky pro vznik náledí. Soud vyhrála a město muselo platit. Jenže!!!! Peníze šli z rozpočtu města!!!!, místo z kapes vedení a firmy na údržbu.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:08.11. 10:12
Titulek:Panebože...
Paní profesorka Doupalová z hejčínského SVVŠ v Olomouci se obrací v hrobě a to jsem byla její nejoblíbenější studentka. Peníze šli!!!! Každý přece dobře ví, že správně je: (ty) peníze šly!!!!
Jméno:Jitka
Datum:08.11. 12:41
Titulek:máte nárok!
Došlo nám to.Podívejte na Novinky a jiné,tam je to na denním pořádku.A to tam píšou zcela určitě mladí,tedy daleko mladší než jste Vy.
Jméno:Ben
Datum:08.11. 15:22
Titulek: dnes se snažili
Na Benešovce,naproti učitelským bytovkám hrabali listí a vysavačem hned odklízeli..Mno ale takových míst je po Nera tisíce,takže nevím,jak to zvládnou.Listího všude dost,ještě bude padat a rychlá rota času dost.Hlavně ty nánosy na chodníkách.
Jméno:Dr. Novák
Datum:14.11. 11:32
Titulek:listí
Dobrý den, paní magistro,
opět téma trefené na hlavičku, no papaláše z radnice, co se vozí v plechových krabicích, nenapadne.
Co se týká úhrady škod, poměrně jsem překvapen, pokud město nemá uzavřenu pro tyto škody pojistnou smlouvu. Pojistné plnění by pak neplatilo město samé, ale jeho smluvní pojišťovna. Možná to berte jako téma na dotázání se na zastupitelstvu města.
S pozdravem
Dr. Novák
Jméno:Honza
Datum:18.11. 06:04
Titulek: někde se už
Uklízelo.Ale jsou stále místa,kde se ještě na nic nesáhlo.O to smutnější je o to zde žadonit a prosit.Město čpí exkrementy-lidskými i psími,není tu WC.A ten svinčík všude.Jen okolo radnice je stále umeteno a pečováno..
Jméno:Jirka
Datum:19.11. 08:05
Titulek: už se uklízí!!
Probudil mě šílený randál.Aby ne,naši kucí to vzali hezky od podlahy.S fukarama!!Jaképak hrábě,ručičky a ekologie.To už není in.Ó, my se budeme mít,možná někdy na Hromnice bude uklizené město.Mno vivat...
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:19.11. 08:39
Titulek:úklid fukary
Ježíši!!! Dnes v sobotu???? Kdy je vše mokré a leží sníh??? Kde se to děje??? Prosím o odpověď. Ano, FCC má přede stanovený harmonogram údržby bez ohledu na počasí a jiné okolnosti. Až bude povodeň, budou foukat fukarama pod vodou, když bude hořet tráva, budou rozfoukávat popel...Volala jsme Machovcovi z FCC: kde se uklízí?, prý po celém městě, není pravda, kde přesně? Ve starých Neratovicích. Proč fukary? Je to nejrychlejší. Já: ale vznikají nebezpečné emise. Listí je mokré a je namrzlé. Proč jste neuklízeli v době, kdy bylo hezky? M mi začal skákat do řeči a neustále něco mlel, když jsme mu řekl, že si lidi stěžují na hluk, odpověděl, že je půl desáté a lidí si nemají stěžovat, mají už být vzhůru a pak zase cosi kafral, tak jsem hovor skončila. No jistě, PAN Machovec byl zvolen do KONTROLNÍHO výboru, kde má většinu koalice. Oni budou určitě kontrolovat FCC, už to vidím!!!!!! Ta bezmoc je strašná. Kdyby si alespoň lidé oficiálně stěžovali a přišli na zasedání, ale tady už dávno vítězí: nikdo se do ničeho neplete, co vrchnost dělá, dobře dělá....
Jméno: františek
Datum:19.11. 20:13
Titulek: bylo by hodno
Kdyby se aspoň ty chodníky udržovaly.Jsou místa,která jsou nyní v rámci úspor málo či skoro vůbec neosvětlená,může velmi rychle dojít při namrznutí k úrazu.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.11. 08:56
Titulek:i tam, kde se svítí. lze uklouznout
Pak ovšem by se ten dotyčný neměl bát žalovat město a pokud by se ono odvolalo (což se dá očekávat), pak to hnát výš. Poškozený to vyhraje. Velmi snadno se dá prokázat, jaká byla povětrnostní situace. Den před tím velmi pršelo, pak šla teplota prudce dolů a dokonce začalo sněžit. Včera večer bylo -4,9 st. C a k ránu muselo být mnohem víc. Je možné usuzovat, že FCC má páky, jak ponechat zcela nevýhodnou smlouvu s městem na dobu neurčitou s úklidem 4x do roka v určitou dobu a vše placené paušálem. To je přece výslech!