Holobyty u Spolany byly zrekonstruovány pro Ukrajince

Zatím nevím, za kolik a z čeho. Cena za rekonstrukci údajně dosáhla 600 tisíc a byla financována (částečně?) ze státní dotace.

Jistě vás zajímá, co vše bylo pořízeno pro ukrajinské uprchlíky. Ne všichni však utíkají před válkou.

Začneme úpravou baráku - budovy, která se nachází poblíž Spolany. Jak už jsem uvedla, jsou to tzv. holobyty, kde žily rodiny neratovických nuzných. Zřejmě byly značně vybydlené. Což se dá očekávat.

Vnitřní prostory byly vymalovány, možná pořízena v chodbě nová dlažba, jsou nové podlahy? tím si nejsem jistá, byly vybudovány toalety, vykachličkovány a opatřené příslušným zařízením. V další místnosti je pračka a zřejmě slouží jako  sklad či pracovní prostor. V dobře vybavené kuchyni je velká nerezová chladnička s mrazákem a ještě další jednoduchá lednička. Vedle ní stojí myčka. Dvě mikrovlnky. Dva dvouplotýnkové elektrické vařiče. Nová, velmi pěkná linka s mnoha skříňkami, v nich veškeré zařízení k vaření. Hrnce, talíře, hrnky, skleničky a další potřeby pro vaření.  Dá se říci, že kuchyňka je velmi dobře vybavená pro uživatele.

Myslím si, že řada místních českých lidí nemá tak pěknou a dobře vybavenou kuchyni.

A v tom je zakopaný pes. Pořád mám dojem, že vedení města se mnohem více stará o ukrajinské občany, než o své vlastní. A to je chyba.

Jak se stará vedení města o seniory, o ženy osamocené živitelky s dětmi, o ty, kdo nemají nikoho, kdo by se o ně staral, o nemohoucí občany, o obyvatele na hranici bídy a těch bude přibývat geometrickou řadou kvůli inflaci, stále stoupajícím cenám elektřiny a plynu, pokud vůbec bude…

Je vypovídající, že na zasedání zastupitelstva přišel starosta Kroužecký s ukrajinskou vlajkou na klopě saka a na radnici visí ukrajinská vlajka.

P.S.: Barák naproti tomu zrekonstruovanému je celý očesaný, bez oken, bez dveří, holá kostra a zřejmě čeká na rekonstrukci. Pro koho?

 

Anna Spěváčková
Jméno:Karel
Datum:17.06. 03:38
Titulek:furt si říkám
Proč naše vláda a vedení jsou v tomto směru tak aktivní,co v tom bude...Diktát Bruselu nebo něco jiného,"tučného".Tohle nemá žádnou budoucnost solit cizím z peněz,které do oběhu nepřispěli.Těm,co to ani nepotřebují a nehlídá se to.Já už se bojím vylézt do města,busu,zajet si do Prahy..ještě pojmenovat ulice jak za protektorátu.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:17.06. 07:09
Titulek:je to tak
Už se na tom pracuje.
"Moskevská, Ruská, Žukovova nebo Koněvova. Česká města kvůli ruské invazi na Ukrajině ve velkém přejmenovávají ulice, které odkazují k Rusku. Praha na truc změní název v části Korunovační ulice, kde sídlí ruské velvyslanectví, na „Ukrajinských hrdinů“. K přejmenování ulic se chystají i další města, třeba Česká Lípa. Místní z nápadu nejsou nadšení, kvůli změně občanek a jiných dokladů budou muset běhat po úřadech".
Jméno:Dr. Novák
Datum:17.06. 08:42
Titulek:lidskost
Dobrý den, paní magistro,
tentokrát, cela vyjímečně, si s Vámi dovolím nesouhlasit. Myslím, že ukrajinští občané, kteří budou ochotni bydlet v takto nehezkém místě města v takto jednoduchých podmínkách, jsou opravdu chudáci, pro které to je jedna z mála možností, jak před válkou či jejími důsledky utéct. Myslím, že za tu částku, která jinak odpovídá zhruba rekonstrukci jedné bytové jednotky po nepřizpůsobivém občanovi, toto projevení účasti a lidskosti stojí.
S druhou částí úvahy, že se pan starosta Kroužecký zhlédl více v pomoci Ukrajině, než v péči o město, jsem s Vámi již zajedno.
Přeji krásný slunný den!
Dr. Novák
Jméno:Jana
Datum:17.06. 16:42
Titulek:existuje spousta neziskovek
Nevím,proč nepomáhají ony??!Proč musí města ze svých rozpočtů??!Našim lidem nikdo nic nedá,ani Moravanům po tornádu.Lidé se propadají do chudoby,nezvládají inflaci.Kdekomu zvenku je náruč a kasa otevřená...
Jméno:Dr. Novák
Datum:30.06. 13:03
Titulek:Tornádo
Pomoc po tornádu byla a ne malá, tak prosím nelžete:

https://www.mmr.cz/cs/naro dni-dotace/tornado-pomoc-o bcim-a-lidem/pomoc-lidem
Jméno:Anonymus
Datum:27.06. 09:08
Titulek:Ukrajina
Názor M.Knížáka.
V blízkosti naši země vypukla válka o které dosud vím velmi málo, poněvadž z neznámých důvodů se rychle vetřely do naší společnosti totalitní manýry o kterých jsem věřil, že se nemohou vrátit. Nastoupila cenzura, osočování oponentů a neuvážené činy vlády. Profesor Fiala se musel zbláznit. Jeho hra na záchrance Ukrajiny, je směšná. Používá k tomu všechny legální berle a když nejsou, rychle tvoří nové zákony.

Nikdy jsem neměl vztah k Sovětskému svazu, vnímal jsem ho jako našeho největšího nepřítele, ale nikdy mě také nenapadlo, abych kvůli tomu zatratil ruské umění - fascinující ruskou literaturu, neuvěřitelné výtvarné umění a monumentální hudbu.

Dnes u nás protiruská hysterie dosáhla takových směšných vrcholů, jako je přejmenovávání Ruské zmrzliny na Ukrajinskou a vysunutí ruských děl z repertoáru Národního divadla. Zapomněli na „Ruská vejce“. Navrhuji, aby je přejmenovali na „Ukrajinská varlata“.

Počínání ukrajinského prezidenta na mne působí dojmem trapného ochotnického představení. Všechno se ve mně vzpírá uvěřit mu byť i jediné slovo.

Petr Fiala prohlásil, že je to naše válka, ale já mu tímto odpovídám, že moje NE.

Považuji pomoc lidem v nouzi jako něco samozřejmého, ale zneužívat takové pomoci, ať z kterékoliv strany, je nemravné. Vyvolává to nespokojenost ve společnosti a zásadní zhoršení mezilidských vztahů.

Každá země má své zákony a platí i pro ty, kteří nás přijdou navštívit. Nesmíme zapomínat, že nikomu nepomůže, když naši zemi zbídačíme jen proto, abychom se světu předvedli jako největší zachránci demokracie.

Chtěl bych uvést jen to, co ještě před nedávnem každý věděl: ukrajinský režim neměl s demokracií nic společného. Co tedy zachraňujeme?