Zaprášené město

Je sucho a všude se práší. Myslíte, že město nařídí FCC kropit ulice? Ani náhodou.

Před několika lety, bylo to ještě před kovidem, bylo také velmi sucho. Teploty vysoko přesahovaly třicítku. Rozpálené ulice a stěny paneláků, uvadlé zelené plochy posekané až na půdu. Lidé zalezlí raději doma, kdo trpěl nějakou srdeční nebo plicní chorobou byl ohrožen na životě.

Lidé v továrnách a dílnách lidé pracovali v neskutečných vedrech.

Ve městech se stále ozývalo houkání sanitek, hlavně staří lidé v panelácích marně hledali místa, kde by si odpočinuli na lavičce ve stínu stromů. (Lavičky v našem městě jsou kapitola sama pro sebe. Někde nejsou vůbec, někde jsou, ale nevhodné – příkladem budiž lavičky v tzv. Kostomlatského „sadech“ - jedna dlouhá, asi aby se na ní dalo ležet či souložit, otočená na jih a další tři kostky, bez područek a opěradel.)

Všechna vetší města kolem Neratovic pravidelně kropila rozpálené ulice. Kromě našeho města. Někdo z FCC sice tvrdil, že kropí, ale nikdo ze sídliště kropicí vůz neviděl. Na silnicích nebyla jediná šmouha po vodní spršce.

Letos to vypadá, že bude opět velké sucho a zřejmě i vedro. Už nyní leží na všem vrstva prachu. Situace je o to horší, že celé město je rozkopané kvůli T-Mobilu a poměrně silný vítr rozfoukává vykopanou zeminu.  Že se všude práší, dokazuje prach na poklopech kontejnerů. A zase, i o kontejnerech by stálo za to se rozepsat. Tak až příště. Nyní se ještě věnujme prachu.

Je prokázáno, že kvůli polétavému prachu umírá v ČR ročně až 12 000 lidí. A to stále přibývá plicních onemocnění, mnohdy končících rakovinou plic.

S prachem je to složité. Jeho velikost se označuje jako PM, přičemž rozlišujeme kategorie PM10, PM2,5 a PM 1,0. Částice PM 10 „poletují“ ve vzduchu několik hodin, PM 1,0 i několik týdnů, pokud nejsou spláchnuty deštěm nebo kropením! Polétavý prach tvoří většinou sírany, amonné soli, uhlík, některé kovy, dusičnany, případně i těkavé organické látky nebo polyaromatické uhlovodíky.

Co způsobuje nadměrnou produkci polétavého prachu?

 • nárůst automobilové dopravy (sem patří také saze z tisíců dieselových motorů, vedoucí k vzniku rakoviny plic)
 • železniční doprava
 • domácí vytápění nekvalitními tuhými palivy
 • spalování odpadů
 • tepelné elektrárny
 • těžební činnost
 • tavení rud a kovů
 • odnos částic půdy větrem z ploch bez vegetačního pokryvu

Co způsobuje nadměrné vdechování polétavého prachu?

 • astma
 • plicní choroby
 • rakovinu plic
 • poškození nenarozených dětí již v prvním měsíci těhotenství
 • častější onemocnění dýchacích cest u dětí
 • ve vyšším věku zvyšuje počet onemocnění cukrovkou, vysokým krevním tlakem a různými srdečními onemocněními

Tak jsme si to hezky vysvětlili a teď už jen zbývá, aby pán, co se nazývá starostou a má se starat o občany města, se dovtípil, a zařídil, aby se začaly pravidelně kropit a umývat ulice.Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:14.05. 16:35
Titulek:žluté povlaky na autech
Aby to nebylo jednoduché, k prachu se přidal i pyl hlavně z kvetoucích borovic. Ale dobrá zpráva pro alergiky: Alergologický význam tohoto pylu je však malý, dráždí sliznice spíše mechanicky.

Jméno:Jitka
Datum:15.05. 04:46
Titulek:byznys povýšil
nad veřejnými zájmy.Máme v okně nalepenou netkanou textilii na samolepící pásce,většinu toho svinstva pochytí,po týdnu sundám (je jak kanárek),přeperu a lípnu zpátky.
Jméno:Dr. Novak
Datum:19.05. 08:54
Titulek:textilie
jak souvisi zluty pyl ze smrku s byznysem?
Jméno:doktůrku,
Datum:19.05. 17:00
Titulek:tak si popojděte
Třeba Vám to dojde...
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:22.05. 07:49
Titulek:kropení komunikací ve městě, když je
V pátek, kdy vedro vrcholilo, jsem volala starostovi, zda by bylo možné kropit rozpálené ulice hlavně na sídlišti, kde lidé nemají možnost si sednout do stínu na zahradě, jako příslušníci vedení města u svých soukromých domů. Pan starosta mi odpověděl,že o tom NEUVAŽOVALI (když oni dělají jen to, co je náhodou napadne), ale že se poptá, zda jsou připraveni. Kdo? Asi FCC. No ano, když ve smlouvě města s FCC (na neurčitou dobu a placení paušálem!!!!) není stanovena povinnost kropit komunikace ve městě, dosáhne-li teplota určitého stupně, či na pokyn starosty města, třeba když se práší ať už z jakéhokoliv důvodu. To se umetá cestička soukromým společnostem, developerům a jiným. Je možné, že vedení radnice má z nich nějaké výhody? Třeba smeták zdarma či přání k velikonocům?
Jméno:Petr
Datum:22.05. 08:35
Titulek:To bych se pic
Proč si zase vymýšlíte, to vám nestačí ty nechutnosti co trousite po městě, opravdu musite kopat do ležícího??? Ach jo. Kropici vůz jezdil celý den a ne jeden, bylo to úžasné jako kazdy rok.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:22.05. 09:17
Titulek:Jinou pohádku neznáte?
Prosím o informaci, kdo je ten ležící a proč leží?
Zastupitelé ani občané o tom nedostali žádnou zprávu. A ještě: kdy a kde konkretně jezdily kropicí vozy, nikdo žádný neviděl.
Jméno:Jana
Datum:22.05. 12:39
Titulek:ty kropící vozy
Budou asi něco jako paní Colombová v jednom německém seriálu.Všichni o nich vědí,jen je nikdo neviděl.