Trvalkové záhony jsou trvale zaplevelené

Mohu psát pořád dokola, co je ve městě špatně a co by se mohlo zlepšit. Nic nepomáhá. Starosta se chlubí, že nerátky nečte, úředníci si jedou po svém pod taktovkou Mrzílkové a ochranou tajemníka úřadu.

V prosinci 2020 jsem psala o zapleveleném záhonu u gymnázia. Nyní mohu napsat, že všechny trvalkové záhony ve městě, kromě toho na náměstí naproti kulturáku, jsou zaplevelené. Správci zeleně na radnici, tak jak se střídají, sázejí na módní vlnu vysazovat trvalky, kde se dá. Je to drahá sranda, ale zřejmě mají pocit, že si tím nakloní obyvatelstvo i vedení města. A možná, že je zatím i něco jiného.

Jenže takové záhony vyžadují trvalou údržbu (jako všechno ve městě). Společnost FCC ji ale nezajistí. Sice se občas objeví v záhonu starý pán, který bohužel nerozezná plevel od šlechtěné byliny. Ale trvalou údržbu nemá FCC ve smlouvě.

Je nutné uvést, že smlouva je pro město zcela nevýhodná. FCC má smlouvu na dobu neurčitou, která ji nemotivuje ke zkvalitnění výkonu. Peníze jsou jí vypláceny paušálně bez ohledu na provedenou práci. Společnost nezajišťuje ani trvalý a systematický úklid. Jen čtyřikrát do roka provedou pracovníci tzv. blokový úklid, kdy plochy jednotlivých sektorů uklidí. Jinak nic. Proto se všude povalují odpadky nebo vajgly pod okny, šlapeme po mirabelkách  (pak lidé požadují vykácení stromů, které na jaře poskytují hmyzu první jarní potravu) - musíme vždy čekat, až FCC vyřídí jiná města, kde zajišťuje údržbu.

Možná si říkáte, proč město toleruje takovou podivnost. Proč nevypoví společnosti smlouvu a  nevypíše spravedlivé výběrové řízení (zadávací podmínky posledního výběrového řízení byly nastavené opět na předešlou 1. polabskou). Můžeme se jenom domnívat, proč asi.

Ještě lepší by bylo, kdyby město založilo vlastní městskou společnost. Založení vlastních technických služeb, které po převratu s velký humbukem za hubičku zprivatizovalo, by bylo výhodnější nejen finančně. Jednoznačně je to úspora (i kdyby si mělo město vypůjčit na pořízení všech strojů, do deseti let by se finance vrátily) a také by si město samo řídilo činnost technických služeb.

Městské TS (veřejná zeleň jako samostatný subjekt) by poskytly práci mnoha občanům města, ne jako dnes, kdy FCC zaměstnává převážně ukrajince. Bylo by možné zaměstnat i občany cikánského původu, kteří někdy marně hledají práci

Ubylo by úředníků -  nyní sedí na radnici jeden na údržbu, druhý na odpady, třetí na veřejnou zeleň a další na místech, která by mohla být zajištěna technickými službami.

V mnoha městech už zjistili, že se jim soukromé firmy nevyplatí, jsou příliš drahé a organizačně obtížně řízené. Znovuzaložily technické služby; řídí se zásadou, že při vynakládání veřejných prostředků je nutné hledat co nejhospodárnější a nejefektivnější způsob poskytování veřejných služeb.

Pokud hledáte podrobnosti o technických službách, pak si prostudujte diplomovou práci studentky Masarykovy university v Brně.

https://is.muni.cz/th/gbuhj/DP_final.pdf

Anna Spěváčková
Jméno:Petr
Datum:23.10. 09:54
Titulek:spadané listí,úklid..
Tak jsem se po 2-denní bouři prošel městem.Mazec.Popadané větve,klestí,rozfoukaný nepořádek a listí.Jsou místa,kde se člověk doslova brodí letitým netknutým nánosem nepořádku.Např.za starými obchody nánosy borovicového jehličí,nepořádek kolem kontejnerů kdykoliv tamtudy projdu.Děs-jak v Chánově.Dojíždím do Prahy a po okolí a tak mohu srovnávat jak se tam o své město,obec starají.tady hrůza.V Praze dnes a denně potkávám čety na úklid města.Uklízejí odpadky,ručně !!hrabou listí a trávníky,nedopalky na zastávkách atd..Tak jak je možné tady takový trvalý binec..??!!Hlavně ať mi nikdo nedává školení,že to tu dělají lidé.Ano,všude ten nepořádek dělají lidé a pak jsou ti,co to musí uklidit.Jaktože je to zde stále problém??!!Komu se v tom mumraji zde líbí??!!
Jméno:Honza
Datum:23.10. 15:12
Titulek:2-denní??
Fičí ještě dneska.Máme čivavu a ta se nadzvedává když foukne.
Jméno:Jana
Datum:29.11. 14:13
Titulek:listí,úklid
Meteorologové hlásí silný vítr.To zas bude něco.Všude se válí listí,volně nebo shrabané na kopkách.Spousta listí i v silnici pod parkujícími auty.Hrůza tohle město.Buď se nedělá nic anebo to nestojí za řeč.A platíme to z daní.
Jméno:Eva
Datum:30.11. 21:52
Titulek:Nepořádek
To je hrůza jaké máme špinavé město
Spadane listí neuklizene.To se čeká až ho vítr někam nafouka? Takovou špínu jak v Chanove.To je na poslání fota do televize. Ať všichni vidí v jaké špíně se žije v Neratovicích.
Jméno:Jirka
Datum:01.12. 09:26
Titulek:jak vidíte
FCC s radnicí to mají v paži.Přeplacený aparát.Na Mělníku,v Praze,Kostelci,v Líbeznicích,všude se uklízí a lidi v terénu.Tady klídek.Nebo vše spasí pak fukarama.Umělci.