Epidemie covidu-19 aneb lidé se přestali bát

Na jaře jsme se vyrovnali s epidemií covidu-19 jako jedni z nejlepších na světě. Málokdo měl zkušenosti s nemocí ve své rodině nebo zaměstnání a lidé věřili, že epidemie skončila.

Město, aby učinilo zadost požadované péči o rizikovou skupinu seniorů, jim vydalo podivné roušky, zřídilo speciální linku pro dodání nákupu a léků a na dveře bytovek nechalo vylepit čísla důležitých telefonních čísel. Bylo možné si zavolat do restaurací pro dodání jídel. Město také nabídlo lidem, že si mohou koupit desinfekci - 100ml za 70 korun (= litr za 700 korun!). To byla veškerá pomoc seniorům. Pardon, ještě něco. Veškeré informace byly zveřejňovány na webu města nebo facebooku, tedy způsobem, který je pro starší občany nedostupný. Apelovala jsem na pana starostu, aby byl využit rozhlas – systém VISO/VOX - pro informování občanů. Dění kolem epidemie je přece mimořádně důležitá informace a proto by měl být tento systém využit. Byl,  k zahrání písně „Není nutno, není nutno“, což jistě potěšilo hlavně nezaměstnané občany a samoživitelky  - .“..nemít prachy, nevadí!!!

Přišlo léto a mohli jsme sundat roušky, i když epidemiologům se to nelíbilo, bylo možné vyjet na dovolené a očekávat další blahé dny. Nepřišly. K velkému překvapení mnohých se situace s příchodem podzimu začala zhoršovat. Přesto před vánocemi na nátlak opozice, podnikatelů a prostého lidu došlo k uvolnění (které udělalo odborníkům vrásky na čele), aby si prý lidé mohli nakoupit na vánoce. Pravda byla taková, že hlavně podnikatelé si mohli vydělat. Mnoho lidí se opět vydalo na hory - už tam byli jednou, na jaře, a dotáhli sem covid. Následky se daly čekat. Epidemická situace se začala ještě víc zhoršovat a ještě nyní neseme následky. Objevily se nové mutace koronaviru – britská a jihoafrická. Aby toho nebylo moc, objevila se i nová mutace britské mutace.

Po vánocích se začaly zpřísňovat nařízení vlády. Jenže lidé už nebyli ochotni dodržovat restrikce (omezení). Strkali hlavu do písku před vysokými čísly nakažených a zemřelých. Málokdo byl ochoten nosit roušku, a po dalším zpřísnění dokonce povinný respirátor. Lidé přestali být opatrní a přestali se bát. Přes poměrně přísný lokdaun se čísla jen mírně snižují, ale lidí v těžkém stavu neubývá. Začínají růst počty mladších pacientů, kteří jsou déle nemocní. Začalo se očkovat, ale jsou problémy s vakcínami a bohužel, vláda odmítla využít velmi účinný ruský SputnikV z ideologických důvodů. Stejně dopadly čínské vakcíny.

Co udělalo město pro své seniory? Mohli si vyzvednout v podatelně radnice nekvalitní textilní roušku, bylo zveřejněno telefonické číslo pomoci osobám 80+. Bylo zřízeno testovací místo na náměstí, ale to se týká všech občanů. A docela bych zapomněla, na můj popud byl na výlepových plochách zveřejněn leták s telefonními čísly. Někde i letáky s nařízeními vlády. Představovala jsem si, že to budou důrazná a výrazná upozornění na dodržování nařízení vlády, ne nenápadné unifikované letáky Ministerstva zdravotnictví.

Rozhlas (VISO/VOX) opět nebyl využit. Úsměvné je vysvětlení na webu města:

„Není určen k přenosu dalších informací různého druhu pro obyvatele města, neboť mnoho z nich může rušit (děti, směnaři, apod.) a s postupem času jeho byť i podstatné informace se mohou stát zcela všedními a přestane jim být věnována náležitá pozornost.“

Byla zavřena dětská hřiště. Děti často nemají příznaky, ale nemoc přenášejí do rodin a hlavně mohou nakazit babičky a dědečky. Přesto na březnovém zasedání zastupitelstva vyzval starosta Kroužecký zastupitele, aby zvedli ruce ti, kdo by hřiště otevřeli. Sečetl je, bylo jich jedenáct. Žádné usnesení nebylo přijato, o ničem se nehlasovalo. Přesto byla všechna dětská hřiště otevřena. Shlukují se na nich děti i výrostci, na Výsluní se hraje fotbal, ačkoliv je to v rozporu se nařízením vlády. Je vidět, že se blíží volby.

V městském periodiku ani slovo vedení města k epidemii o covidu- 19. Jako by nebyla. Jediná zmínka v prosincovém čísle z pera ředitelka Charity, v lednovém v článku o situaci v neratovické nemocnici. Únor, březen, duben, ani čárka.

Velmi často jsem osočována, že neustále na nerátkách kritizuji a všímám si jen vad a nedostatků. Divíte se? Listy nejsou vyvážené, stále jen vypočítávají úspěchy. Nerátky fungují jako protiváha a umožňují diskuzi, která v Listech ani na webu města neexistuje. 

 

Anna Spěváčková
Jméno:Simča
Datum:26.04. 11:47
Titulek:nedivte se
Když začnete kontrolovat domácnost, také s zaměříte na nedostatky. To je přece normální.
Jméno:BT
Datum:26.04. 14:50
Titulek:Covid
Je dobře, že jsou hřiště otevřena a lidé se přestávají bát, začíná se opět normálně žít. Zakazovat dětem pobyt venku je na hlavu :) Například na některých Prahách fungují celou dobu a bez problémů...
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:26.04. 15:23
Titulek:nenene
Být vámi, tak bych tak nejásala....Určitá dávka skepse je na místě... pouze předstíráte, že žijete normálně. ale nad hlavou nám všem visí Damoklův meč. Pokud ne, ráda vám to vysvětlím.
Jméno:BT
Datum:28.04. 05:17
Titulek:Vy nic nevysvětlujte
Já naopak jásám, poměrně normálním společenským životem žiji celou dobu, stýkáme se s přáteli, rodinou.. Nemusím nic předstírat, jsem mladý a rozhodně nemám v plánu nechat se donekonečna svazovat nesmyslnými nařízeními. Pokud se jakožto riziková skupina bojíte, seďte doma, nechte se naočkovat.. variant máte dost. Zbytek lidí nechte ať se zařídí po svém :)
Jméno:jarda
Datum:28.04. 08:02
Titulek:Jste mladý
zdravý bezohledný sobec kterému je jedno, kolik lidí ještě zemře.Lidé bezpochyby chytřejší než vy rozhodli o zavedení omezujících opatření a díky různým omezencům se v tom plácáme víc než rok.Kdyby stát řádně trestal ty chytráky kteří žijí normálním (antirouškařským) životem mohl být už klid.
Jméno:GG
Datum:28.04. 08:52
Titulek:souhlasím
nevím proč nám někdo podsouvá jen jeho názor.Jak je to s rouškami a dalším Covid materiálem víme všichni.Teď se v pudu sebezáchovy vlastního byznysu bude testovat u kadeřníků,manikérek a dalších nesmyslů.Testuje se někdo při vstupech do potr.obchodů??!Je jasný,že KDOSI má v potravinářství svůj byznys a holding.
Jméno:olga
Datum:26.04. 16:21
Titulek:nevysvětlujte
Nejste epidemioložka a vševěd.Lidi už těch opatření mají dost.Např. v takovém Švýcarsku,Francii jsou obchody otevřené,jen prostě s omezením.Tady by to šlo také,kdybychom neměli dutých hlav ve vládě.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:26.04. 20:43
Titulek:lidé nejsou připraveni strádat
Naslouchám přemýšlím a sleduji, co se děje. Vyvozuji závěry a zde se o ně s vámi dělím. Můžete si z toho vybrat co chcete. Jestli lidé mají opatření dost, jsou hloupí. Představte si, že vypukne válka (a není do ní daleko) a budeme se muset uchýlit do krytu (jeden mladík nevěděl, co to je...), Po týdnu bombardování lidé prohlásí, že už je to nebaví a mají opatření dost. Jak by to asi skončilo? No vidíte. Pokud se týká dutých hlav, je jich kolem nás dost. Vy mi nebudete říkat co mám dělat a já se vás nebudu ptát, jestli mám nebo nemám vysvětlovat. To je moje věc. Za léta učitelování vím velmi dobře, že vysvětlovat se musí, neboť mnozí lidé těžce chápou.