Nejkrásnější květinový záhon v Neratovicích

Místo keřů, stromů a trávníků začal odbor životního prostředí prosazovat záhony s cibulovinami, trvalkami a travinami. Je to teď velká móda.

Hodně drahá móda. Cibulky, trvalky i traviny jsou velmi drahé. Do výdajů je třeba započítat úpravu pozemku. Na př. naproti radnice rostly keře, ty byly odstraněny a místo nich byly vysázeny trvalky a traviny. Prý keře bránily v rozhledu. Jenže od Kojetické k radnici je jednosměrka a keře ničemu nepřekážely. Podél chodníku od radnice a na Kojetické byly odrýpány drny trávy kvůli nové výsadbě. Totéž u teletníků, Na Výsluní za čísly 1315 a 16 byly bezdůvodně vyřezány  keře tamaryšku a ptačího zobu  a nahrazeny trvalkami a travinami. Docela bych zapomněla na plochu u ZUŠky, kde z téhož důvodu zmizely krásné poléhavé jehličnany.

Nové záhony se musí trvale udržovat. Likvidovat plevel, odstraňovat suché výhony, v období sucha zalévat, občas by se měly přihnojit. To také něco stojí.

Mnohdy slyším názor, že trvalky a cibuloviny poskytují potravu včelám. Neposkytují. Většina trvalek i cibulovin je vyšlechtěná, plnokvěté odrůdy neobsahují nektar ani pyl.

Mám dojem, že tyto často zbytečné úpravy jsou „kšefty“ pro spřízněné firmy. Každá zakázka je dobrá, každý peníz se hodí. Už jen proto, že kontrola spřátelených firem je minimální.

Ale vraťme se k nejkrásnějšímu záhonu v Neratovicích. Samozřejmě je to ironie. Jedná se o záhon s trvalkami naproti gymnáziu.

Když napíšu, že je záhon zarostlý metr vysokým plevelem, nevystihuje skutečnost. Běžte se sami podívat, jak to tam vypadá. Všimněte si ještě jedné věci. Po obou stranách záhonu byly vysazeny červenolisté buky jako náhradní výsadba za pokácené stromy. Zůstal jen jeden a přesto, že uhynulá nová výsadba má být nahrazena novým výpěstkem, nic takového se nestalo. Takových příkladů byste našli ve městě mnoho. Co je příčina? Chybí odpovědnost politiků i úředníků za svá rozhodnutí.

Firma FCC, která má pečovat o zeleň, šetří na kvalifikovaných zaměstnancích, město nemá zpracovaná Pravidla údržby zeleně. Firma FCC nemá zájem na kvalitě svých prací. Má s městem uzavřenou smlouvu na dobu určitou a je placena paušálem. To se to pak podniká...

Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:12.12. 13:33
Titulek:nejen FCC, ale i úřednice
Zakopaný pes je i v osobě úřednice - paní Jelínkové z OŽP, která má na starosti veřejnou zeleň. FCC udělá jen to, co jim nařídí. Je jim nařízeno vyřezat keře, udělají to. Je jim nařízeno zlikvidovat poléhavé jehličnany, udělají to. Tato nová pracovnice není z Neratovic a má zcela svérázné názory na zeleň ve městě. O zeleni tak rozhoduje jedna jediná osoba.
Jméno:Honza
Datum:13.12. 06:06
Titulek:příjde mi
Že tyto akce,nejen okolo zeleně mají jedno společné.Udělat velkou akci,kde si i hodně "odkrojí" potřební.Nic neudržovat,neopravovat,rad ěji ponechat osudu.Z toho nic "nekape".To vše pod taktovkou jedné osoby nebo dalších na ní napojených,jí oddaných atd.Stačí slyšet a znát okolnosti a situaci při pohybu kolem informací,jak se vlní,mlží a zatajuje,nedává prostor všem na zasedáních a dalších akcích.Vězte,že tam,kde není žalobce nebude ani soudce.Takhle se to tu vleče už dlouho.Blahoslavení se pak vyprsí a pochválí v LN jak potí krev,angažují se a snaží se....pracovat pro občany.Vidíme to sami kam to tu spěje.To nám v LN radnice blahořečit nemusí.Proto tento canc pravidelně každý měsíc odkládám do sběru.Ať si ho Hmyzuzdarová klidně zarámečkuje a pověsí nad postel.Čau lidi,krásný advent a mír v duši!