Listy na chodnících ze zámkové dlažby kloužou

Kdysi dávno byly chodníky budované ze čtverhranatých dlaždic. Dobře se po nich chodilo, neklouzaly a vybudování chodníku bylo jednoduché a rychlé.

Po převratu začalo město spolupracovat se spřátelenými výrobci a prodejci a všude se objevila módní zámková dlažba. Má to ovšem háček. Vybudování chodníku ze zámkové dlažby lze urychlit mechanizovanou pokládkou, ta je ale určená hlavně pro větší plochy, kde se vyplatí objednat si stroj, a hlavně je hodně drahé.  Proto firmy dávají přednost mnohem levnějšímu postupnému ručnímu kladení kostiček, což většinou provádějí nekvalifikovaní zahraniční dělníci.

Zámková dlažba má mnoho nectností. Je hrbolatá, to je výsledek kladení jednotlivých kostiček.

Mezi kostičkami vyrůstá tráva a pak se řeší postřikem nebezpečným karcinogenním Roundapem.

Zámková dlažba klouže. Po dešti, v zimě, když napadne sníh nebo se objeví ledovka.

Letos máme další problém. Trvale prší a současně padají listy ze stromů. Kam jinam, než na chodníky.

Když bylo sucho, FCC listí vyfoukávala fukary na trávníky, kde byly sekačkami posekány současně s trávou. Městu nevadilo, že z fukarů se šíří nebezpečné zplodiny a zvířený prach se lidem dostává do plic, kde poškozuje zdraví. Takové starosti si lidé na radnici nepřipouštějí.

Protože letos trvale prší, listy, které se postupně rozkládají, zůstávají na zámkové dlažbě a ta klouže.

Pořádně a nebezpečně.

Město dělá mrtvé brouky a i když jsou lidé na radnici upozorňováni na nebezpečí uklouznutí a úrazu, nereagují.

FCC by měla vyslat do města lidi s plastovými hrabičkami a shrabat všechno listí na chodnících a to několikrát po sobě. Dovedu si představit, že FCC nemá ani hrabičky ani lidi. Navíc to není ve smlouvě s městem.

Napadá mě, že by FCC mohla vyrazit s mechanizovanými smetáky a chodníky vyčistit. Nevím, jak by to dopadlo, ale když není v zimě sníh, je snad možné smetat listí.

Napsala jsme všem zainteresovaným na radnici e-mail. Je zveřejněn na diskuzním fóru.

Anna Spěváčková
Jméno:Petr
Datum:06.11. 17:04
Titulek: no vidíte
Přitom by stačilo málo,jen ho shrabat,ale muselaby být vůle.V Praze mají na listí dokonce takové fukary-vysavače,co listí pohltí do jakéhosi vaku.Žádné hlučné rozfukavače jako tady.Tam evidentně přemýšlí mozky.Minulý týden pršelo a chůzi po zámkovce a spadaném listí jsem si okusil taky.Nerachánov,nu.
Jméno:Jirka
Datum:14.11. 08:07
Titulek: trochu město pročistili
Tento týden to vzali masívně "od podlahy".Jezdily zametací vozy,sfukovalo se,řezaly větve.Hlavně nejzašpiněnější lokality.Ještě by to chtělo,aby přibyl mobiliář-více laviček-nejen těch u silnic a také odpadkových košů.Ty vídám buď přeplněné anebo žádné.Vážně je to smutné,když lidé musí doslova žadonit a prosit,aby jim kompetentní město uklidili.Ale jak víme,ono je to s těmito firmami všechno ..trochu jinak.Víme kdo je řídí a jak (městská šuškanda funguje spolehlivě),jak a v jaké výši jsou vypláceni.Ale hlavně-jde to z našich daní.
Jméno:Bob
Datum:14.11. 12:15
Titulek: kdyby lidi nebyly
Taková prasata,tak tu není takovej binec.Je totu samý asociál,opálenec,podivné kreatury co nemají o hygieně ani pořádku páru.A naše slavná Hmyzuzdar je tomu nenaučí.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:14.11. 20:35
Titulek:kdyby, kdyby...
Kdyby měla babička koule, byl by to dědeček. Lidi jsou prasata všude, ale kde se průběžně uklízí a je čisto, tam lidi mají větší zábrany dělat nepořádek. Kde je svinčík jako u nás, nemají lidé zábrany a klidně ještě trochu toho svinčíku přidají. Podívejte se, jak to funguje s černými skládkami. Sotva se objeví nějaký odpad na odlehlém místě, začne přibývat další. Stejně tak bordel u kontejnerů. Když se kolem povaluje spousta věcí, lidé i ten svůj odpad mrsknou na zem. Staré přísloví říká: Příklady táhnou.
Jméno:Ivča
Datum:14.11. 18:46
Titulek:pro Boba
Kdyby lidi nebyli - když už
Jméno:pro Ivču
Datum:15.11. 05:27
Titulek:a co má bejt????!!
Jste proferorka lingvistiky a pravopisu??!!Si zameťte před svým prahem.Když tak
Jméno:Ivča
Datum:15.11. 13:35
Titulek:pro Boba
no proferorka nejsem, na to stačí používat znalosti ze zákl. školy I. stupen
Jméno:Josef
Datum:16.11. 06:57
Titulek:Ivčo,máte
zapotřebí něco takového řešit???OMG!